Ömer Sabancı’nın başkanlık dönemi bir yıl daha uzatıldı

  • Giriş : 27.04.2006 / 00:00:00

Akdeniz Girişimcileri Konfederasyonu Birliği (UMCE) Başkanı Ömer Sabancı'nın başkanlık dönemi bir yıl daha uzatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Malta Sanayi Federasyonu (FOI)'nun ev sahipliğinde yapılan UMCE Genel Kurulu'na, Türkiye'den TÜSİAD ve UMCE Başkanı Ömer Sabancı, TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik ve UMCE üyesi diğer ülkelerin özel sektör temsilcileri katıldılar.

UMCE Başkanlığı bir yıl süreyle uzatılan Ömer Sabancı 24 Nisan akşamı, Malta Dışişleri Bakanı Dr. Michael Frendo'nun katılımıyla gerçekleşen Genel Kurul yemeğinde bir konuşma yaptı. Sabancı, Malta Dışişleri Bakanı ile ayrıca 26 Nisan'da ikili bir görüşme de gerçekleştirdi.

Genel Kurul toplantısında Barselona Süreci'ne dahil olan Kuzey Akdeniz ülkelerinin iş dünyası örgütlerinin UMCE'ye gözlemci üye olarak alınmasına karar verildi. Bu çerçevede, TÜSİAD'ın İtalya (Confindustria) ve Yunanistan'daki (SEV) muadil örgütleri UMCE'ye gözlemci üye olurken, Fransa (MEDEF), İspanya (CEOE) ve Portekiz'deki (AIP) muadil örgütlerin de en kısa sürede gözlemci üye olmaları konusunda anlaşmaya varıldı.

Genel Kurul'da ayrıca, UMCE'nin stratejisini belirleyen ve Ekim 2005'te Avrupa Birliği kamuoyuna duyurulan Mare Nostrum Stratejisi çerçevesinde, Ürdün Sanayi Federasyonu (JCI) başkanlığında Makroekonomik Analiz, Mısır Sanayi Federasyonu (FEI) başkanlığında İş Geliştirme ve Yatırım Ortamı, Fas Girişimcileri Konfederasyonu başkanlığında da Teknoloji, Yenilikçilik, Eğitim ve Ar&Ge adları altında üç ortak çalışma komisyonu oluşturuldu.

UMCE tüzüğünde yapılan değişiklikler sonucunda UMCE'nin Birinci Başkan Yardımcılığına Lübnan Sanayicileri Derneği (ALI) Onursal Başkanı Jacques Sarraf, İkinci Başkan Yardımcılığına Cezayir İşadamları Konfederasyonu (CGEA) Başkanı Habib Yousfi, AB ve UNICE ile ilişkilerden sorumlu koordinatörlük görevine de Malta Sanayi Federasyonu (FOI) Başkanı Adrian Bajada getirildi.

ALI Onursal Başkanı Jacques Sarraf, UMCE Başkanlığı görevini Ömer Sabancı'dan, 3 Şubat 2007 tarihinde Beyrut'ta yapılacak altıncı Genel Kurul toplantısında devralacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious