Ömer Seyfettin, ölümünün 86. yıldönümü

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Gönen'de Ömer Seyfettin'in (1884-1920) ölümünün 86. yıldönümü nedeniyle anma programı yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

03 Mart Cuma günü Cuma namazı öncesinde Ömer Seyfettin için mevlid-i şerif okutulacak. Daha sonra Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar'ın açılış konuşmasını yapacağı, Gönen ve Bursa belediye bando gösterileri, Mehter gösterisi ile Balıkesir Üniversitesi halk dansları topluluğu gösterileri Ömer Seyfettin Meydanı'nda gerçekleştirilecek. Aynı günün akşamına doğru saat 16'da Yıldız Otel lobisinde karma sergi ziyaretçilere sunulacak. Saat 20.00'de Gülez Sinema Salonu'nda konser düzenlenecek.
4 gün sürecek program çerçevesinde Cumartesi günü yazarlarla sohbet ve imza, "Genç Kalemler ve Günümüz Türk Hikayeciliği" konulu panel düzenlenecek. "Karlın Diş Ağrısı" konulu tiyatro ile "Ömer Seyfettin Okuma Tiyatrosu ve halk dansları gösterileri Gülez Sinema Salonu'nda gösterilecek. Pazar günü "Ferhat ile Şirin" konulu tiyatro ile orta oyunu "Faslı Temaşa" Gülez sinema salonunda yer alacak. Programın son günü 06 Mart Pazartesi; Ömer Seyfettin meydanında heykele çelenk konulması, anma toplantısı ve ödül töreni düzenlenecek. Ardından santranç yarışması final ve ödül töreni ile Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuarı Türk halk müziği korosu Gülez simema solonunda izleyicilerine konser verecek.

Gönen'de faaliyet gösteren Ömer Seyfettin Kütüphanesi girişindeki tanıtım köşesinde yer alan bilgilere göre; başlıca eserlerinin adları: Efruz Bey, Eski Kahramanlar, Bomba, Harem, Yüksek Ökçeler, Yüz Akı, Yalnız Efe, Falaka, Aşk Dalgası, Beyaz Lale, Gizli Mabet, Doğduğum Yer, Dil Konusunda Yazılar, Sanat ve Edebiyat Yazıları, Olup Bitenler, Toplumsal Yazılar, Türklük Üzerine Yazılar, Yaşasın Dolap.

Ant öyküsünün girişinde "Ben Gönen'de doğdum" diyen Ömer Seyfettin, çocukluk yıllarının bir bölümünü Gönen'de geçirdi. Harp okulunu bitirdikten sonra İzmir'de görev yaptı. Eserlerinin pek çoğu Genç Kalemler dergisinde yayınlandı. Milli edebiyat yaratmak düşüncesindeydi. 1913'te ordudan ayrıldı. Ölümüne kadar Kabataş Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Çok sayıda makale, şiir, oyun, yazdı ve çeviriler yaptı. 140 kadar öyküsü vardır. 6 Mart 1920'de İstanbul'da öldü. Balkan harbi yıllarında bir yıl Yunanistan'da esir kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious