Ömer Ulusoy: "Silah çekerken amacım öldürmekti"

Ömer Ulusoy:
  • Giriş : 12.04.2008 / 22:50:00
  • Güncelleme : 12.04.2008 / 22:56:30

Ömer Ulusoy, kalabalıktan korktuğu için silahını çektiğini, amacının ‘öldürmek’ olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdeniz Üniversitesi’nde tabancayla ateş açan Ömer Ulusoy, kalabalıktan korktuğu için silahını çektiğini, amacının ‘öldürmek’ olduğunu söyledi

Akdeniz Üniversitesi’nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında yaşanan olaylarda topluluğun üzerine ateş açan ve önceki gün yakalanan Ömer Ulusoy, ilk ifadesinde silahını karşıt görüşlü öğrencileri öldürmek amacıyla ateşlediğini söyledi.

Ulusoy, 5 gün boyunca sazlıklarda ve açık arazide yatarak izini kaybettirdiğini anlattı.
Milliyet’in aldığı bilgiye göre Ulusoy, Terörle Mücadele Şubesi’ndeki sorgusunda, polisin sorularını sakin bir biçimde yanıtladı.
Kendisini MHP’li ve ülkücü olarak nitelendirdiği öğrenilen Ömer Ulusoy, “MHP’ye gidip geliyordum, orada yatıp kalkıyordum” diye konuştu. Ulusoy, olay günü MHP İl Başkanlığı yakınlarındayken, kendisine üniversite kampusunda bir grup ülkücü öğrencinin, karşıt görüşlü öğrencilerin çoğunlukta olduğu grupla karşı karşıya kaldığı bilgisinin ulaştığını söyledi.
Ülkücülerden oluşan kalabalık bir grubun üniversiteye gittiğini gördüğünü söyleyen Ulusoy, kendisinin de bu gruba katılarak üniversite kampusuna yöneldiğini belirtti.
Ulusoy, kampusa ana kapıdan, 25-30 kişilik bir grupla girdiklerini ve kendilerine herhangi bir şey sorulmadığını anlattı.
Ulusoy, karşı grubun kendilerinden daha kalabalık olması nedeniyle, yanında taşıdığı silahı ateşlediğini söyledi.

Kalabalıktan korktuk

Olay sırasında kullandığı ruhsatsız silahın, uzun süredir kendisinde olduğunu kaydeden Ulusoy’un, “Karşı grubun kalabalığından korktuk. Silahı kullandım. Öldürmek için ateş ettim. Pişman değilim” dediği öğrenildi.
Ulusoy, olaydan sonra, kampustan çıkarak Kemer Yolu üzerindeki Boğa Çayı mevkiindeki sazlıkların arasına saklandığını ve burada iki gün kaldığını, ardından yakın bölgedeki bir tepeye yerleşerek üç gün de bu bölgede açık arazide barındığını anlattı.

Soruşturma derinleştirildi

Ulusoy, “Bakkala inip kek aldım yedim. Permatik alıp ilk gün sakallarımı kestim” dedi. Ulusoy’un, bir dönem köpek yetiştirip sattığı, bu yolla gelir temin ettiği belirtildi.
Ulusoy’un açıklamalarından tatmin olmayan Antalya polisi, olayla ilgili soruşturmasını derinleştirdi. Polis, Ulusoy’un kampusa girmesini sağlayan ve gerekirse silah kullanabileceği talimatı veren bir kişinin olabileceği kuşkusu nedeniyle zanlıya yer gösterme işlemi yapacak.

Ulusoy’un kampusa yakın öğrencilerin evinde barındığı yönündeki iddiayı da araştıran polis, çalışmalarını zanlının temas ettiği kişiler üzerinde yoğunlaştırdı.

2 öğrenci gözaltına alındı

Akdeniz Üniversitesi’ndeki olaylarla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında yurttaki kavgaya karıştıkları görüntü kayıtlarıyla belirlenen öğrenciler Ü.Ç. ile H.A. savcılığının talimatıyla gözaltına alındı.


‘Kız meselesi değil’

Akdeniz Üniversitesi’nde 6 Nisan Pazar günü karşıt görüşlü öğrenciler arasında yaşanan olaylar öncesi “kız arkadaşının terör örgütü sempatizanı genç tarafından taciz edildiği” ileri sürülen Tahir Deniz Uysal, evli olduğunu belirterek, “Olaylar gösterildiği gibi kız meselesi değildir” dedi.

Uysal, 4 Nisan Cuma günü bir grup öğrencinin, yanlarında öğrenci olmayan bazı kişilerle yurdu bastıklarını iddia ederek şunları öne sürdü:
“Cuma günü saat 22.30 sıralarında karşı grup yurdu bastığı zaman (Hepiniz öleceksiniz) diye saldırdılar. A.B., bana ve eşime vurdu. Bütün olaylar bundan kaynaklanıyor. O gece zafer işareti yaptılar, terör örgütü elebaşı lehinde slogan attılar. Fatih Karakolu’na şikâyette bulunduk ve memleketimize döndük.”


İkramiye bilmecesi

Yüksel, zanlıyı yakalayan polislere 10 maaş ikramiye verileceği yönündeki iddialara “Bilgim yok” dedi. Arslan da “İkramiye, vali beyin teklifi Ankara’nın oluru ile verilir. Cebimden verecek kadar zengin değilim” dedi. Ulusoy’un yakalanma sürecine kadar polise, vatandaşlardan 214 ihbar geldiği ortaya çıktı. Ulusoy’un yakalanmasının ardından soruşturmaya ilişkin, Antalya 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nce gizlilik kararı alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious