Omirilik felçlilerine ücretsiz bakımevi

Omirilik felçlilerine ücretsiz bakımevi.11136
  • Giriş : 07.04.2008 / 15:10:00

Omurilik felçlisi en ağır engelli statüsünde yer almakta. Bir omurilik felçlisinin hayatı boyunca topluma maliyeti 1.5 milyon dolar. Bir dernek kendisini omirilik felçlilerine adadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye, kendi kadar sorunları da çok büyük bir ülke. Her geçen gün sorunları çığ gibi büyümeye devam ediyor. Artan sorunlarla beraber toplumun ülkeyi idare edenlerden beklentileri de artıyor.

Aslına bakarsanız bizim gibi gelişmekte olan ülkeler de sorumluluk devlet, halk, çalışan ve iş dünyası arasında dağılmalı. Devlet sorunlar ile ilgili çözüm üreten, kanunsal düzenlemeleri yapan ve uygulayan kısımdır. Fakat çözümler ve uygulamalar sırasında yalnız kalmamalı, vatandaşta sistemin içerisinde aktif olarak çalışmalı.

Bu paylaşım ile ilgili çok güzel bir örnekten bahsetmek istiyorum. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği faaliyetleri ile çoğu zaman sorunu tespit eden, çözüm üreten ve uygulayan olmuş. Derneğin bu yönde ki iyi çalışmalarından biri de Mayıs ayında hayata geçirecekleri ÜCRETSİZ BAKIMEVİ.

TOFD Hüsnü Ayık Bakımevi, İstanbul Gürpınar’da açılıyor. Yardımsever Sayın Hüsnü Ayık, Gürpınar Belediyesi ve TOFD işbirliği ile açılacak olan bakımevi Türkiye de bir ilk olacak.

Omurilik Felçlisi en ağır engelli statüsünde yer almakta. Bir omurilik felçlisinin hayatı boyunca topluma maliyeti 1.5 milyon dolar. Çünkü, hayatı boyunca tıbbi desteğe ihtiyacı var ve büyük bir çoğunluğunun işi yok. Kişinin omurilik felçlisi olmasına yol açan başlıca sebepler; trafik, ev, iş kazaları ve sığ suyu atlama.

Engelliler sadece hayatları boyunca tek başlarına sıkıntılar yaşamıyorlar. Neredeyse aynı sıkıntıları en yakınlarına ki kişilerde yaşıyorlar. Hatta diyebiliriz ki ailece engelli hale geliyorlar. Eğer ekonomik durumunuz iyi ise, tabi bu sıkıntıları daha az yaşıyorsunuz. Fakat işin psikolojik tarafı fakir zengin demeden herkesi etkiliyor.

Omurilik Felçlilerinin ve ailelerinin karşı karşıya kaldığı, gerek maddi gerekse psikolojik sıkıntıları iyi analiz etmiş olan TOFD yönetimi bu bakımevinin açılmasına karar veriyor. Bakımevi ile ilgili olarak TOFD Başkanı Sayın Ramazan Baş şunları söyledi: “Hepimiz bu konuda duyarlı olmalı ve omurilik felçlilerine destek olmalıyız. Maddi gücü olmayan, bakıma muhtaç insanlar var. Bu kişiler için çok fazla sayıda bakımevine ihtiyaç var. Bu proje bir ilk ve önümüzdeki yıllarda gelen desteklerle bakımevlerinin sayısını hızla arttırmayı hedefliyoruz”

Doktor, psikolog, hemşire ve sosyal hizmet uzmanlarının görev alacağı bakımevinde, öncelikle kişilerin bakımının yapılması ve sosyal hayata dahil olmaları amaçlanıyor. Bakımevinde ayrıca, el sanatları ve kişisel gelişim eğitimleri de verilecek.

Bakımevine başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin 0212 661 16 61 numaralı telefonunu aramaları yeterli olacaktır.

Bu bakımevinde kalacak kişilerden hiçbir ücret alınmayacak. Hayatlarının sonuna kadar bakımevinde kalabilecekler.

Böylesine önemli bir projede emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious