Ömrümüzün üçte biri uykuda geçiyor

Ömrümüzün üçte biri uykuda geçiyor.6612
  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Kişinin uyku süresini genetik faktörler belirliyor. İhtiyaca göre 4-11 saat arasında uyuyoruz ve neredeyse ömrümüzün üçte biri uykuda geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Uyku Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, insanların uyku sürelerinin genetik faktörlerin etkisiyle değiştiğini belirterek '' Bazıları 5 saat uyku ile yetinebildiği halde bazıları için bu süre 10 saati bulur, hatta geçer'diyor.

SÜRE DEĞİŞMEZ
Genetik geçişin varlığını gösteren en iyi kanıt tek yumurta ikizlerinin uyku sürelerinin tamamen aynı olmasıdır. Doğuştan itibaren belirlenmiş olan bu süreyi belli limitler dışında değiştirmek mümkün değil'' diyor.
Kaynak, Türkiye'de, toplumun sadece yüzde 10'unun 6 saatin altında bir uyku ile hayatını sürdürdüğünün bilindiğini de vurguluyor.

ÇOK UYUYANLAR
Kısa uyuyanlardan bahsederken hafta içi 6 saat uyuyup, hafta sonunda uyku sürelerini 8-10 saate uzatarak uykularını telafi edenleri değerlendirme dışında bırakmak gerektiğini ifade eden Kaynak '' Toplumun büyük çoğunluğunun (yüzde 75) 7-8 saat süreyle uyuma alışkanlığına sahip olduğu bilinmektedir. 8 saatten daha uzun süre uyuyanlara, kısa süre uyuyanlara oranla toplumda biraz daha sık rastlanıyor. Bunların oranı yüzde 15'e kadar yükselmektedir'' diyor.

RAHAT BİR UYKU İÇİN
- Uyuyacağınız odanın çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edin.
- Her zaman aynı saatte yatıp, kalkın.
- Yatmadan önce eğer karnınız açsa hafif birşeyler atıştırın. Boş mide ile yatmayın.
- Yatağınız ne çok sert ne de çok yumuşak olsun. Yastığınız da fazla yüksek olmamalıdır.
- Yatakta televizyon seyretmekten, telefonla konuşmaktan, kitap okumaktan mümkünse kaçının.
- Yatmadan önce ılık bir banyo işe yarayabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious