On dakikada kurusıkıdan tabanca yapıyorlar

  • Giriş : 22.01.2008 / 12:20:00

Gaziosmanpaşa'da yaklaşık 10 kilo altın ve 6 bin YTL para gasp ettikleri iddiasıyla 8 kişinin yakalandığı operasyonda kurusıkıyı normal silaha çevirmekte kullanılan özel ilaveli torna makinesi ele geçirildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gaziosmanpaşa'da iki ayrı kuyumcuda meydana gelen olayda 10 kilo altın ve 6 bin YTL para gasp edildi. İlk olay 08 Şubat 2007 tarihinde Cebeci Mahallesi Eski Edirne Asfaltı No:664'te bulunan Gökmenler kuyumculukta meydana geldi. Kuyumcuya giren maskeli üç kişi silahla kuyumcuyu tehdit ederek 4.7 kilo 22 ayar, 0.7 kilo 14 ayar bileziği alarak kayıplara karıştı. İkinci gasp olayı ise 8 Kasım 2007 tarihinde Gaziosmanpaşa'da 1.Cebeci Cad. No:20'de bulunan Koç Kuyumculukta yaşandı. Ellerinde silahla içeri giren maskeli üç kişi, kuyumcuyu tehdit ederek 4 kilo altın ve 6 bin YTL'yi alarak kaçtı.

Gasp olaylarının ardından soruşturma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, öncelikle her iki kuyumcunun güvenlik kamera kayıtlarını incelemeye aldı. Kayıtlardan yola çakın polis,

İzlemeye aldığı zanlılara yönelik 18 Ocak 2008 tarihinde Tekirdağ Çerkezköy, Büyükçekmece, Gaziosmanpaşa, Sarıyer ve Beşiktaş'a eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon sırasında çete lideri olduğu ileri sürülen Aytaç T., kardeşi Selahattin T., Hakan B., Necmi Y., Veysel K., Kemal Y., Ulaş Geylani S. ve Fikret B. yakalandı.

Bu kişilerin üzerlerinde ve evlerinde yapılan aramalarda 3 adet kurusıkıdan bozma tabanca, 1 9 mm. ruhsatsız tabanca ve kurusıkı silahı normal silaha çevirmekte kullanılan özel ilavelerle değiştiril torna makinesi ele geçirildi.

Yapılan ilk sorgulamada kurusıkı silahları torna makinesinde Nemci Y.'nin normal silaha çevirdiği ve bu silahların her iki kuyumcu gasp olayında da kullanıldığı öne sürüldü. Kurusıkı silahın içinde yer alan namlunun ucu kapalı olduğu için normal mermi atamadığı, bu nedenle ucunun torna makinesi ile açılması gerektiği ancak bu durumda orijnal namlu ucunun patladığı öğrenildi. Bu nedenle kalın inşaat demirinden torna makinesinde orjinaline benzer ve içi oyulmuş namlu yapıldığı, bu sayede kurusıkı silahın normal mermi atabildiği öğrenildi. Yetkililer, bu yolla yapılan silahların fazla kurşun atma yeteneği olmadığı, en fazla bir şarjör mermi attıktan sonra bozulduğunu ifade etti.

Asayiş Şube Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan ve ifadeleri alınan şebekenin lideri konumundaki Aytaç T.'nin, gasp olaylarından elde ettiği parayla Sarıyer'de bir balık lokantası açtığı iddia edildi. Zanlıların, işlemlerinin ardından Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious