"Ön koşulsuz görüşmeye hazırız"

  • Giriş : 19.04.2008 / 21:49:00
  • Güncelleme : 19.04.2008 / 21:52:51

Ermenistan'ın yeni Dışişleri Bakanı Nalbantyan, 1915 olaylarıyla ilgili olarak Türkiye ile ortak tarihin karanlık sayfasını birlikte çevirme önerisini dile getirerek, ''Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi için ön koşulsuz görüşmeye hazırız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkezi Erivan'da bulunan Mediamax ajansının haberine göre Nalbantyan, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tekrarladı.

Nalbantyan "Bu karanlıksayfayı birlikte çevirmeli ve güvenli bir geleceği birlikte kurmalıyız" diye konuştu.

Güney Kafkasya'nın stratejik önemi ve doğal zenginliklerinin yanı sıra Kuzey ve Güney arasında, Doğu ve Batı arasında eksen konumunda bulunduğunu söyleyen Nalbantyan, bölge ülkeleri arasındaki sorunların çözümü ve iyi komşuluk ilişkilerinin herkesin yararına olacağını kaydetti.

Ermeni işgali altında tutulan Yukarı Karabağ sorununa da değinen Nalbantyan, sorunun çözümü konusunda Erivan'ın bundan önceki çabalarının sürdürüleceğini ifade ederek, sorunun halk oylamasıyla çözülmesi gerektiğini savundu.

Çözüm için Ermenistan ile birlikte Azerbaycan'ın da hazır olması gerektiğini söyleyen Nalbantyan, iki tarafın da gerekli sorumlulukla yaklaşımının önemi olduğunu ve sorunun barışçı yollarla çözümünden yana olduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious