Ön ödemeli su sayaçları İPTAL!

Ön ödemeli su sayaçları İPTAL!.6702
  • Giriş : 20.06.2009 / 18:46:00

Ankara 5. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmenin durdurulması kararı ile ön ödemeli kartlı su sayacı uygulamasının sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Ankara 5. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmenin durdurulması kararı ile ön ödemeli kartlı su sayacı uygulamasının sona erdiğini, ASKİ'nin bu kararı uygulamak zorunda olduğunu söyledi.

Çakar, Ankara Büyükşehir Belediyesinin Güvenpark'taki binası önünde yaptığı basın açıklamasında, 2005'te ASKİ'nin ön ödemeli kartlı su sayaçları uygulamasına geçtiğini hatırlattı.

Ön ödemeli kartlı su sayaçları için abonelerden 100 TL montaj, 200 TL sayaç bedeli olmak üzere toplam 300 TL alındığını belirten Çakar, 19 Mart 2009'da açtıkları davanın ardından Ankara 5. İdare Mahkemesinin 29 Nisan 2009'da ''iptali istenilen kararın tüm bentlerinin yürütmesinin durdurulmasına'' karar verdiğini ifade etti.

Ön ödemeli kartlı su sayaçlarına ilişkin durumun daha önce de Ankara 7. ve 11. idare mahkemeleri tarafından da tespit edildiğini dile getiren Çakar, ASKİ'nin, kararların davacıları ilgilendirdiğini ve mahkemenin ön ödemeli kartlı su sayaçlarının takılmasının iptali ve tahsil edilen paraların iade edilmesi yönünde karar vermediğini iddia ettiğine dikkati çekti. Ankara 5. İdare Mahkemesince verilen kararın ''çok açık'' olduğunu vurgulayan Çakar, şunları kaydetti:

''Bu karar ile Ankara hudutları dahilinde, ön ödemeli kartlı su sayacı tartışması sona ermiştir. Bir diğer deyişle bu haksız uygulama, Ankara için geri dönülmemek üzere tamamen iptal edilmiştir. ASKİ, mahkeme kararının gerekçesi ile bağlıdır.

5. İdare Mahkemesi kararı ile bu uygulama sona ermiştir. Derneğimizce, ASKİ'ye başvuru için dilekçe örnekleri hazırlanmıştır. Tüketicilerimiz, bu dilekçe örneklerini doldurarak ASKİ'ye verebilir ve kartlı su sayaçları yerine mekanik su sayaçlarının geri takılmasını, sayaç ve montaj bedeli olarak fazladan tahsil edilen paraların faizi ile iade edilmesini isteyebilirler.''

5. İdare Mahkemesinin kararının, dernek tarafından 19 Haziran 2009 tarihinde ASKİ'ye ihbar edildiğini belirten Çakar, "ASKİ yetkilileri, bugün itibarıyla kartlı su sayacı ile ilgili Mahkeme kararını öğrenmişlerdir. ASKİ bu kararı uygulamak zorundadır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*