On pare top atışı yapabilen maket kalyon

On pare top atışı yapabilen maket kalyon.17487
  • Giriş : 26.01.2008 / 12:16:00

Zonguldaklı maket ustası, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı gibi etkinliklerde kullanılmak üzere 10 pare top atışı yapabilen kalyon maketi yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşık 30 yıldır gemi maketleri hazırlayan Kadri Dilmen, evinde oluşturduğu atölyesinde, ceviz ağacından yapımını sürdürdüğü yaklaşık 2 metre uzunluğunda, 36 santimetre genişliğinde, yelkenli ve uzaktan kumandalı olacak kalyonla kentte çeşitli gösterilere katılmayı amaçlıyor.

İngilizler tarafından 16'ncı yüzyılda yapılan, rüzgarla giden, üç direkli, yelkenli ve büyük savaş gemisi olan kalyonun maketinin 1 ay içinde tamamlanarak ülke genelindeki etkinliklerde gösterilerin yanı sıra sergilerde teşhir edilmesi hedefleniyor.

Dilmen, gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 yılda 1000'e yakın çeşitli türde gemi maketleri yaptığını belirterek, özel hazırlanmış top atabilme özelliğine sahip olacak kalyonunun da benzerinin bulunmadığını savundu.

Kalyonda 12 ana ve 4 yardımcı topun yer alacağını, ancak bunlardan 10'unun atış yapabilme özelliğine sahip olacağını anlatan Dilmen, şöyle dedi:

"Bugüne kadar 35 sergi açarak ürünlerimi sergiledim. Almanya'da düzenlenen bir yarışmada da Avrupa birincisi oldum. Yaklaşık 20 gün önce yapımına başladığım kalyonu, 1 aya kadar bitireceğim. Deneme yüzüşlerinin ardından da çeşitli etkinliklere katılmayı planlıyorum.

Ancak, asıl gösteriyi 1 Temmuzda Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nda yapacağım. Deniz şehitleri anısına maket gemimden 10 pare top atışı gerçekleştireceğim.

Toplar, özel olarak döktürüldü. Hazırladığım sistem sayesinde de fitili makete zarar vermeden ateşlenip patlayabiliyor. Ürünlerimi boyutuna ve işçiliğine göre bin dolar civarında satıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious