Ona tüm yollar kapalı

Ona tüm yollar kapalı.7249
  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Bir dönemin karanlık ilişkiler yumağını çözen Susurluk kazasının en önemli isimlerinden biri de hiç şüphesiz Hasan Gökçe idi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Medyanın ilgisinin üzerinde olduğu günleri geride bırakan Gökçe, olaydan sonra kendini toparlayamadığı için maddi sıkıntı çekiyor. 30 bin YTL’yi bulan borcu yüzünden bütün alışverişlerini bile veresiye yazdırmaya başlamış. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Sedat Bucak’ın isteği doğrultusunda dönemin yönetici ve askerlerinin de yer aldığı sekiz kişiyi tanık olarak dinleme kararı alması dikkatleri yine Susurluk’taki kazaya çekti. Kazanın unutulan ismi Hasan Gökçe, şu sıralar Denizli’nin Buldan ilçesinde hayatını zorluklar içerisinde sürdürüyor. Dava ile ilgili sorulara cevap vermekten kaçınıyor. Gökçe, son gelişmelerle ilgili düşüncelerini, “O, bizi aşar. Bunların bize sorulması bile yanlış.” diyerek cevaplandırıyor.

Davalardan hiçbir sonuç çıkmadı

Hasan Gökçe’nin hayatı, 10 yıldır tamamen değişmiş durumda. Kaza öncesinde bugünün değeriyle aylık 500-600 YTL kazanırken, şimdi 30 bin YTL ile adeta borç batağına saplanmış. “Sigarayı bile veresiye alır hale geldim.” diyen Gökçe, kaza sonrasında açtığı davanın kendisine hiçbir yarar sağlamadığını, kazanın maddî açıdan kendisini 20 yıl öncesine götürdüğünü söylüyor. Kaza sonrasında hakkını savunmak için maddî ve manevî tazminat davası açtığını; ama herhangi bir sonuç elde edemediğini dile getiren Hasan Gökçe, artık hakkını aramayı bir yana bırakıp geçim derdine düşmüş. Borçları yüzünden ruhî bunalımda olduğunu anlatan Gökçe, “Artık zamanımı doldurup, ölümü bekliyorum.” diyor. Kaza öncesinde geçimini sadece nakliyecilikten temin eden Gökçe, “Daha önce maddi durumum çok iyiydi; ancak kaza beni tamamen bitirdi. İflas ettim ve şimdi işsiz geziyorum. Sadece aç kalmamak için uğraşıyorum. Durumumu siz düşünün artık.” diyor. Borcunu hatırlamakta zorlanan Gökçe, “15-20 bin YTL galiba. Ama 30 bin YTL de olabilir. Borcum o kadar çok ki tam bilemiyorum. Borçlar, benim psikolojimi de bozdu.” sözleriyle içinde bulunduğu durumu da özetliyor.

Tek isteği borçlarından kurtulup rahat nefes almak olan kamyon şoförü Hasan Gökçe, kaza sonrası yaptığı iş başvurularından da ret cevabı almış. Aldığı cevapların kazayla ilgisi olmadığını söyleyen Gökçe, “Geçimimi sağlamakta zorlanıyorum. Yiyecek ve içecekleri bakkaldan veresiye alıyorum. Bu nereye kadar gider bilemiyorum.” diyor. Gökçe, Maliye’ye borcu yüzünden kaybettiği meşhur 20 RC 721 plakalı kamyonunun da ne durumda olduğunu bilmediğini söylüyor.

Yer: Susurluk Tarih: 3 Kasım 1996

Türkiye tarihine damgasını vuran Susurluk kazası, 3 Kasım 1996 tarihinde Uçakyolu mevkiinde meydana gelmişti. Hasan Gökçe idaresindeki 20 RC 721 plakalı kamyon, İstanbul yönündeki benzinlikten otoyola çıktığı sırada çok süratli giden Sedat Bucak’a ait 06 AC 600 plakalı Mercedes marka otomobil, arka tarafından çarpmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious