Onbinlerce Batmanlı Filistin'e ağladı

Onbinlerce Batmanlı Filistin'e ağladı.24703
  • Giriş : 24.02.2008 / 16:59:00

Batman’da Umut-Der tarafından düzenlenen “Filistin Ağlıyor Kardeşlik Nerede?” adlı mitinge on binler katıldı. Mitingte tebrik sesleri göklere yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Batman Kültür Mahallesi Festival alanında yapılan miting’e Türkiye’nin dört bir yanından insanlar akın etti. Bayan ve erkeklerin ayrı saflarda yer aldığı miting’e yaklaşık 30 bin kişi katıldı. Kur’an-ı Kerim’in okunmasının ardından açılış konuşması yapıldı. Yapılan açılış konuşmasında İsrail’in Filistin’e uyguladığı zülüm anlatıldı.

FİLİSTİN ŞEHİTLERİ İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

Miting’in açılış konuşmasında önce miting’e katılanlar saf tutup Filistin’de İsrail tarafından şehit edilen Filistin’liler için gıyabı cenaze namazı kılındı ve Kuran’ı Kerim okundu. Türkiye’nin dört bir yanından mitinge katılmak için gelen bayanlar bir yandan dua edip tekbir getirirken bir yandan namaz kıldılar.

HAMAS KURUCUSU ŞEYH AHMET YASİN ANILDI

Batman da düzenlenen Miting’te Filistin’de kurulan ve İsrail’e kan kusturan Hamas kurucusu Şeyh Ahmet Yasin’in duası okundu. Dua okunduğu sırada küçük çocuklar Şeyh Ahmet Yasin’in bulunduğu tekerlekli sandalyenin üreni güller bıraktılar. “Hamas’a selam direnişe devam”, “Selahattin’in ordusu Yahudinin korkusu”, “katil İsrail” şeklinde sloganların atıldığı, “Allah’u Ekber” diyerek, tekbir seslerinin yükseldiği alanda Filistin için söylenen ilahilere kalabalık eşlik etti.

OKUNAN ŞİİRLERLE GÖZYAŞLARI SEL OLUP AKTI

Umut-Der tarafından düzenlenen Miting’te Filistinli bir kızın babasına yazdığı şiir’i Hicret Önen adlı kız tarafından okundu. İsrail’in Filistin topraklarını işgali sırasında babasını kaybeden bir kızın babasına yazdığı şiir okundu, şiir’e cevap olan şiir’de Amine Çalış isimli kız tarafından okundu. Şiirlerin okunduğu sırada şiiri okuyan kızılar dahil olmak üzere yaşlısı, genci, çocuğu, genç kızı gözyaşların tutamadı. Gözyaşlarının sel gibi aktığı “Filistin Ağlıyor Kardeşlik Nerede?” mitinginde kahrolsun İsrail sloganları ve tekbir sesleri hiç eksik olmadı. Filistin işgalini anlatan ilahilerin okunduğu sırada alanı dolduran on binler hep birden Allah’u Ekber diyerek Filistin bayrakların salladılar. Filistin deki Müslümanlara yapılan zulmün dile getirildiği Miting’te israil’i kınayan pankartlar alanı beyaza bürüdü.

ARAP ÜLKELERİ ELEŞTİRİLDİ

Miting’e konuşmacı olarak katılan Özellikle Hüsnü Mübarek’in isminin yoğun bir şekilde dile getirildiği miting esnasında Arap ülkeleri yaşananlara seyirci kalmaması konusunda uyardılar. Müslümanların bir araya gelinmesini ve İsrail vahşetine karşı hep birlekte karşı koymaları istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious