Önce, anne-baba okumalı

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, anne babasını kitap, gazete okurken gören çocukların hayatına kitabın daha kolay girebildiğini belirtiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bağımsız Eğitimciler Sendikası AR-GE kurulu uzmanlarınca hazırlanan rapora göre, çocukların ve gençlerin kitap okumamasının en önemli nedeni ailede kitap okuma geleneğinin oluşmaması.

Kitap okuma alışkanlığının çocuğun bilişsel ve dil gelişiminde oldukça önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan uzmanlar "Çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılması için öncelikle anne ve babanın bu konuda örnek olması gerekmektedir. Evde süs olarak bekletilen kitaplar, kapağı açılmayan ansiklopediler bulundukça çocuklar bu durumu, 'Kitap bir aksesuardır. Okunmaz sergilenir' şeklinde anlarlar ve bu yanlış algılama çocukların kitaba olan bakış açısını olumsuz etkiler" diyor.

Evde anne ve babasını kitap, gazete okurken gören çocuğun hayatına kitap ya da gazete kolaylıkla girebiliyor. Evin köşesinde kitaplığın olması, çocuğun da isterse kendi kitaplarını bu kitaplığa koyması, hatta kendi kitaplığının olması, çocukta kitap okuma alışkanlığını sağlamakta büyük önem taşıyor. Uzmanlar, kitap okuma alışkanlığının kazandırılması için; çocuklara bebeklik çağından itibaren kitap okunması, önemli günlerde kitap hediye edilmesi, okuduğu ve paylaştığı her kitap için onların ödüllendirilmesi, yaşına ve özelliklerine uygun kitaplarla tanıştırılması gerektiğine işaret ediyor .

Uzmanlar, bazı çocukların da sosyal ilişkilerini engelleyecek boyutta kitap okuduğunu bunun da çocukların gelişimine olumsuz etkide bulunduğunu belirtiyor. Çocuğun gelişim seviyesine uygun olmayan kitapların okutulmasının ona yarar sağlamak yerine zarar verdiğini kaydeden uzmanlar, verilen kitaplar yaş ve anlama seviyesi ilerledikçe kademeli olarak değiştirilmesini tavsiye ediyor. Uzmanlar, "Seviyesinin altında kitaplar okuması da çocuğu kitap okuma sevgisinden uzaklaştıracaktır" diyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporuna göre, Türkiye okuma alışkanlığında Libya, Tanzanya, Ermenistan gibi ülkelerin de bulunduğu 173 ülke arasında 86'ıncı sırada yer alıyor. Kitap okuma oranının yüzde 4,5 olduğu Türkiye'de yılda 23 milyon adet kitap basılırken, Japonya'da 4 milyar 200 milyon adet kitap basılıyor. Bir yılda, ders kitapları hariç Amerika'da 72 bin , Almanya'da 65 bin , Brezilya'da 13 bin , Türkiye'de ise 6 bin 31 kitap yayımlanıyor. 7 milyon nüfuslu Azerbaycan'da kitaplar 100 bin tirajla basılırken, 75 milyon nüfuslu Türkiye'de bu rakam 2 bin 500 civarında. AB ülkelerinde yıllık kitap harcaması 500

dolarken Türkiye'de 2 dolar. Halk Kütüphaneleri Dernekleri Bildirgesi'nde yer alan, Türkiye ve yakın nüfusa sahip AB üyesi ülkelerin verilerine göre, Almanya'da 11 bin 332, Fransa'da 4 bin 8, İspanya'da 5 bin 209, Türkiye'de ise 1 bin 433 kütüphane var. Türkiye'deki 1 bin 433 kütüphanenin 267'si kapalı olduğu gibi yalnızca 400'ü kütüphane standardını taşıyor.

İngiltere'de, ortalama bir gazete olan günlük The Sun gazetesi Türkiye'deki gazetelerin toplam tirajı kadar satıyor. Türkiye'deki gazete okurlarının yüzde 85'i yalnızca spor ve magazin sayfalarıyla ilgileniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious