Önce cehaleti yok etmeliyiz

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Milli Eğitimin bütçesini milli bütçede birinci sıraya yerleştirdiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan, “Eğer gelişecekseniz, eğer dünyada ön sıralarda yer alacaksanız her şeyden önce cehaletle savaşı kazanacaksınız” dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Casper'ın yeni üretim tesislerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, bunun ülkenin kalkınması yolunda atılan en önemli adımlardan biri olduğunu söyledi. Erdoğan, eski üretim araçlarının yenilendiği, iletişim ve bilişim teknolojilerinin ekonomik hayatı yönlendirdiği bir çağda yaşanıldığına işaret ederek, bu nedenle göreve başladıklarında özellikle eğitimi ilk 4 temel taşlarından biri olarak ifade ettiklerini söyledi. Bu nedenle Milli Eğitimin bütçesini milli bütçede birinci sıraya yerleştirdiklerini belirten Erdoğan, ''Çünkü eğitim noktasında Türkiye çok çok gerilerdeydi. Eğer gelişecekseniz, eğer dünyada ön sıralarda yer alacaksanız her şeyden önce cehaletle savaşı kazanacaksınız. Cehaletle savaşta başarılı olamazsanız bu hedefleri bulmanız da mümkün değildir'' dedi.

BAŞBAKANLIK YATMA YERİ DEĞİL

Erdoğan, yüzde 80 okuma yazma oranında teslim aldıkları Türkiye'de okuma yazma oranının yüzde 90'a ulaştığını, ancak hedeflerinin yüzde 100'ü yakalamak olduğunu belirten Erdoğan şöyle konuştu: ''Bizim medeniyetimiz, inancımız bize okumayı emrediyor. İlk emriyle... Maalesef bundan tam geriye gittik. Ve gelişen ülkelerin yakalamış olduğu seviyeyi biz yakalayamadık. Ama bir zamanlar yakalamıştık. Yakalamışsın ama orada duramamışsın, düşmüşsün. Aslolan o zirvede kalabilmektir. Şimdi biz zirveye tırmanıyoruz. İnşallah 'yiğit düştüğü yerden kalkar' anlayışıyla yine biz düştüğümüz yerden kalkacak ve o zirveye yeniden oturacağız.'' Pendik'te kurulacak Teknopark'ın müjdesini veren Erdoğan, "Bakanlar Kurulu'ndan kararı geçti. Pendik'te inşallah bilişim teknolojisine uygun olarak Teknopark'ımızı kuruyoruz" dedi. İGDAŞ tarafından Pendik'te kurulan Uluslararası Gaz Eğitim Teknoloji Araştırma Merkezi'nin açılışınıda yapan Erdoğan, yatırımların tam gaz devam edeceğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı yan gelip yatma yeri değildir. Belediye başkanlıkları da yan gelip yatma yeri değildir. Buralar çalışma yerleridir" dedi.

4 MiLYON iNSAN YOKSULLUK SINIRINDAN KURTARILDI

Başbakan Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşmasında Mart ayı içinde gerçekleştirdiği icraatları anlattı. Erdoğan kendi iktidarları döneminde 4 milyon insanın yoksulluktan kurtulduğunu, 23 milyon insanın da içme suyu ihtiyacının karşılandığını söyledi. Konuşmasında, her hafta Türkiye'nin birkaç iline, ilçesine hatta köylerine gittiğini belirten Erdoğan, Türkiye'de gözle görülür bir değişimin yaşandığını ve bunu gittiği her yerde gördüğünü kaydetti. Son 4 yılda 4 milyon insanın yoksulluk sınırı altında yaşamaktan kurtulduğunu ifade eden Erdoğan, "Daha insani orta tabaka bir hayat standardına kavuştu. Toplumsal yapımız daha sağlıklı bir zemine oturuyor. Sosyal istikrar dediğimiz noktaya doğru ilerliyoruz. Şehirlerimizin görünümü değişiyor. Türkiye'nin dünyadaki imajı yenileniyor. Medeniyeti, su, yol ve internet ağı olarak en ücra köylerine kadar götürdüğümüz bir ülke haline geliyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious