Önce güvenilirlik,sonra polislik

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan: “Güvenilir olmayan bir kurumun güvenliği tesis etmesi düşünülemez '' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, "Güvenilir olmayan bir kurumun güvenliği tesis etmesi söz konusu olamaz" dedi.
Polis Akademisi'nin 61. ve Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nin 5. dönem mezuniyet töreni Gölbaşı Polis Akademisi Kampüsü'ndeki spor tesislerinde gerçekleştirildi. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı. Tören sonrasında protokol tribününde bulunan 2. Sınıf Emniyet Müdürleri'nden birisi fenalık geçirerek hastaneye kaldırıldı. Tören sırasında ayrıca izleyicilerden sıcağa dayanmayarak bayılanların olduğu da görüldü.

Polis Akademisi'nden bu yıl 8'i bayan 291'i erkek toplam 299 öğrenci komiser yardımcısı rütbesi ile mezun oldu. Bu yıl Arnavutluk'tan 5, Filistin'den 4, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden 4, Kırgızistan'dan 2, Gürcistan'dan 2, Moğolistan'dan 4 ve Moldova'dan da 2 olmak üzere toplam 23 yabancı uyruklu öğrenci mezuniyet belgesi aldı.

Polis Akademisi Başkanı Vadi Çiçekli, Polis Akademisi'nin 12 ülke polis teşkilatına yönetici yetiştirdiğini ve bu güne kadar 476 öğrencinin mezun olduğunu söyledi.

Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, polislik hizmetleri olarak dünyada 5. sırada olduğumuzu belirterek, "Vatandaş nezdinde siz devletsiniz. Ve devlet zorbaya yenilmez" dedi.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Emniyet Teşkilatı'nın temel eğitim kurumu olan Polis Akademisi'nin ana fonksiyonunun suçla mücadelede dünya gerçeklerini de dikkate alarak, bilimsel çalışmalar yürütmek ve polislik mesleğinin her gün daha iyi bir seviyeye gelmesine katkıda bulunmak olduğunu belirtti. Aksu, misafir öğrencilerin sayısındaki artışın ülkelerin memnuniyetini, dolayısıyla da akademide verilen eğitimin kalitesini ve uluslararası alandaki başarısını gösterdiğini ifade etti. Aksu, "Tüm bu gelişmelerle birlikte, inşallah önümüzdeki yıllarda Polis Akademisi, yalnızca iç güvenliğin amirlerinin yetiştiği güvenlik bilimleri fakültesi, mastır ve doktora çalışmasını yapıldığı güvenlik bilimleri enstitüsü ve polis memuru arkadaşların yetiştiği polis meslek yüksek okulları adı altında bir yüksek öğretim kurumu olmakla kalmayacak, Avrupa ve amerikan üniversitelerinde olduğu gibi; onun da ötesinde yapılanmalara, gelişmelere ve güzelliklere imza atacaktır. Tüm bu eğitim programlarının yanında, suç ve suçlularla mücadelede vatandaşın desteğini alan, halkın polise karşı güven duygusunu geliştiren hizmet politikaları da üretiyoruz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da polislerin dikkat etmesi gereken en önemli iki hususun, güvenlik ve güvenilirlik olduğunu belirterek, "Güvenilir olmayan bir kurumun güvenliği tesis etmesi söz konusu olamaz" dedi. Erdoğan, polis teşkilatının millet ve devlet olarak gurur duyulan köklü kurumlardan biri olduğunu ve milletin en güvendiği kurumların başında geldiğini ifade etti. Erdoğan mezun olan komiser yardımcılarının mesleğin onurunu daha da yükseltmek için verilen görevleri layıkıyla yerine getireceğinden emin olduğunu vurguladı.

Erdoğan, "Sizler bir yandan milletin güvenliğini sağlamaya çalışırken bir yandan da insanımızın devlete olan güvenini sağlamlaştıracaksınız. Polislerimizin dikkat etmesi gereken en önemli iki husus, güvenlik ve güvenilirliktir. Güvenilir olmayan bir kurumun güvenliği tesis etmesi söz konusu olamaz. Bu nedenle inanıyorum ki teşkilatımızın hiçbir mensubu toplum nezdinde bu itibarın, bu güvenin zedelenmesine izin vermeyecektir. Üzerinizdeki üniformaların değerini iyi bilmelisiniz. Bu üniformalar sizleri toplumdan ayırmamalı, uzaklaştırmamalı. Aksine bunlar onların hizmetinde olduğunuzu gösteren, sizleri milletimizle kaynaştıran, vatandaşlarımıza güven veren işaretler olmalı. İnsanlarımız zor zamanlarında en yakınında sizleri görmeli" diye konuştu.

Dönem Birincisi Serhat Göş'ün Polis Akademisi Yaş Kütüğü'ne dönem adına ismini çakmasının ardından Başbakan Erdoğan, dereceye giren ilk 10 mezuna diplomalarını verdi. Diğer mezunlara diplomaların verilmesinin ardından genç komiser yardımcıları yemin etti. Bando Takımı'nın gösterisi ve tören geçişi sırasında Özel Harekât Timleri'nin helikopterle yaptığı gösteri ise seyircilerden büyük alkış aldı.

Tören sonuna doğru protokol tribününde bulunan 2. Sınıf Emniyet Müdürleri'nden birisi fenalık geçirerek hastaneye kaldırıldı. Tören sırasında ayrıca izleyicilerden sıcağa dayanmayarak bayılanların oldu. Özel harekât timleri ise kampus içerisindeki eğitim alanında eğitimlerine devam etti. Törenin ardından mezunlar keplerini havaya fırlatarak mezuniyetin keyfini çıkardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious