Önce iade sonra tayin

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Dink'in katil zanlısı O.S.'nin yakalanmasının ardından birlikte fotoğraf çektiren 5 emniyet personeli dün tekrar göreve getirildi. Daha sonra da tayinleri çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazeteci Hrant Dink'in katil zanlısıyla hatıra fotoğrafı çektirdikleri için açığa alınan beş polis memuru göreve iade edildi. Ardından da polisler çeşitli illerin emniyet müdürlüklerine tayin edildi.

Gazeteci Hrant Dink cinayetinin faillerinden O.S. ile fotoğraf çektirilmesiyle ilgili soruşturma kapsamında görevden alınan iki müdür, bir komiser ve iki polis memuru çeşitli illere atandı. Katil zanlısı O.S. cinayet soruşturmasıyla ilgili İstanbul'dan gönderilen ekibe teslim edilmek üzere bekletildiği sırada Samsun Emniyet Müdürlüğü'nde polis ve jandarma görevlileri, Samast'ı kameraya alıp fotoğraf çekmişti. Kamuoyunda tepkiye yol açan Türk bayrağıyla çekilen fotoğraf ve kamera görüntülerinin ardından başlatılan soruşturmada Güvenlik Şube Müdürü Yakup Kurtaran, Terörle Mücadele Şube Müdür Vekili Metin Balta, komiser Ahmet Şahin, polis memuru İsmail Türk ve Cengiz Aydın açığa alınmıştı. Açığa alınan polisler göreve iade edilmelerinin ardından başka illere tayin edildi. Yakup Kurtaran Amasya, Metin Balta Çorum, Ahmet Şahin Sivas, İsmail Türk Giresun, Cengiz Aydın ise Sinop emniyet müdürlüklerinin emrine atandı.

CİNAYETTE İKİ GÖZALTI DAHA
Dink cinayetiyle ilgili yürütülen operasyon kapsamında, Trabzon Emniyet Müdürlüğü ekipleri Pelitli beldesinde oturan S.Y. ve İ.O. adlı kişileri gözaltına aldı. Emniyette ifadeleri alınan zanlılar, işlemlerinin ardından uçakla İstanbul'a götürüldü.Yetkililer, yeni gözaltıların olabileceği bilgisini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious