Önce sponsor, şimdi ise rüşvet skandalı

  • Giriş : 22.12.2008 / 06:45:00
  • Güncelleme : 22.12.2008 / 00:33:52

Nobel Komitesi üyelerinin, bir başka olayıda da sponsor firmanın jüri üyesi yapıldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsveç'te Nobel komitesinin bazı üyelerinin yolsuzluk yaptığı iddiasıyla ilgili ön soruşturma açıldı.

İsveç radyosu "SR"; tıp, fizik ve kimya komitelerinin bazı üyelerinin Çin ziyaretinin soruşturulduğunu haber verdi. Radyoya göre, iki üye 2 yıl önce, üç üye de bu yılın ocağında Çin'e gitti. Gezi masraflarının tamamını Çinliler karşıladı.

RÜŞVET GİBİ BEDAVA ÇİN GEZİSİ

Şu aşamada hiçbir üyenin şahsen soruşturma konusu olmadığı, sadece gezinin yapılıp yapılmadığı ve masrafların Çin tarafından karşılanıp karşılanmadığının tespitine çalışıldığı belirtildi.

Bir savcılık yetkilisi, "Çin'in bilet ücretleri ve diğer masrafları niçin karşıladığını tespit etmeliyiz. Önemli görevler üstlenen bu insanları böylece etkilemek mi istediler?" dedi.

Son üç yılda hiçbir Çinliye Nobel ödülü verilmedi. Nobel komitesi soruşturma haberiyle ilgili açıklama yapmadı.

Bir Amerikan silah şirketinin Nobel'e sponsor olduğunun ortaya çıkması, komite üyeleri arasında huzursuzluk yaratmıştı.

SPONSOR FİRMADA JÜRİ ÜYESİ

Bir diğer skandal ise Nobel'e sponsor olan bir ilaç firması ile ilgili. 6 ay önce AstraZeneca firması Nobel şirketlerine sponsor oldu. Ekimde açıklanan Nobel Tıp Ödülü'nü alanlardan biri Alman bilim adamı Harald Zur Hansen oldu.

Alman bilim adamı bu ödülü HPV virüsünün rahim ağzı (serviks) kanserine yol açtığını bulmasından dolayı almıştı. Ancak ödüldeki şaibe de tam bu noktada ortaya çıktı.

AstraZeneca firması üç gün sonra rahim ağzı kanserini önleyecek bir aşı piyasaya sürdü. Üstelik tıp komitesindeki jürilerden birinin de firma yönetim kurulunda görev yaptığı ortaya çıktı. Yorumlar, ödülün firmanın yeni piyasaya süreceği ilacın reklamı için kullanıldığı yönündeydi. Firmadan yapılan açıklamada ise bu iddialar yalanlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*