Önce tecavüz sonra fuhuş!

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Paskalya tatili bahanesiyle Türkiye'ye çağrılan 2 yabancı uyruklu genç kıza Bodrum'da tecavüz edildiği ve fuhuş yaptırılmak üzere bir kadına satıldığı belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muğla Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Bodrum'da, Ankara ve Trabzon'da eş zamanlı düzenlenen ''Sindy'' operasyonu kapsamında gözaltına alınan 7'si kadın 26 zanlı işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Bodrum Adliyesi'ne götürülen zanlıların Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğünden sevk işlemleri esnasında yoğun güvenlik önlemi alındığı gözlendi.

Zanlılara ait işlemlerin yapıldığı dosyaları polis ekiplerinin taşımakta zorlandığı gözlendi.

30 Nisan 2006'da, eski Doğu Bloku ülkelerinde öğretmenlik yaptığı tespit edilen O.H. ile aynı ülkede Hukuk Fakültesinde eğitim gören A.G. isimli genç kızlar, Paskalya tatili bahanesiyle Türkiye'ye davet edildi.

Söz konusu 2 kişi İstanbul'dan zorla Bodrum'a getirilerek tecavüz edildi. O.H. ve A.G. daha sonra kendilerini Bodrum'da getiren çete tarafından fuhuş yaptırılması amacıyla zanlı R.G'ye para karşılığı satıldı.

Yaşanan gelişmeleri öğrenen polis ekipleri, 6 aylık bir takip sonrasında çetenin çalışma yöntemlerini, fuhuş amacıyla kullandığı ev, otel ve pansiyonları tespit ederek, Bodrum'da 35, Ankara ve Trabzon'da 5 olmak üzere toplam 40 noktaya eş zamanlı operasyon düzenledi.

Çete üyelerinin zorla fuhuş yaptırılan 25 kadının kaçmalarını önlemek amacıyla pencereleri demir parmaklıklı evlerde tuttukları, fuhuş yapmak istemediğini ifade eden kişilere şiddet uyguladıkları tespit edildi.

Kadınların, kaçmalarını engellemek için fuhuş yapılan otel ve pansiyonlara anlaşmalı taksiciler aracılığıyla gönderildikleri de belirlendi.

Operasyon kapsamında Ankara'da yakalanan ve Muğla'ya getirilen, ''yabancı uyruklu kadınlara fuhuş yaptırdıkları'' iddiası ile adliye sevk edilen 6 yabancı uyruklu zanlıdan birisi olan A.D. adlı kadının daha önce de aynı suçtan yakalandığı belirtildi.

Polis ekiplerinin yaptığı araştırmada, A.D'nin ülkesinde tıp fakültesinden mezun olduğu, sınır dışı edilmemek için Türk vatandaşlığına geçtiği tespit edilmişti.

Bu arada, fuhuş yaptıkları iddiası ile yakalanan yabancı uyruklu 24 kadının çoğunun üniversite mezunu olduğu öğrenildi.

Operasyon kapsamında 5 gündür gözaltında tutulan zanlılar ''örgüt faaliyeti çerçevesinde fuhuş amacıyla ülkeye insan sokmak, insan ticareti yapmak ve fuhşa aracılık etmek, yer temin etmek'' suçlarından adliyeye gönderildi.

Bu arada, fuhuş yaptırıldığı iddia edilen 25 kadından 1'inin Türk vatandaşı olduğu, 7'sinin anlaşmalı evlilikler yaparak Türk vatandaşlığına geçtiği öğrenildi. Söz konusu 8 kişinin işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı, diğer 17 kişinin ise işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere Yabancılar Şube Müdürlüğüne teslim edileceği bildirildi.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 3 Aralıkta düzenlenen ve ''Sindy'' adı verilen operasyonda, fuhuş yaptıkları iddia edilen 24'ü yabancı uyruklu 25 kadın ile bu kadınlara fuhuş yaptırdıkları öne sürülen 25 kişi yakalanmıştı. Operasyon kapsamında 1 zanlı ise daha sonra gözaltına alınmış, zanlılara ait iş yeri ve evlerde fuhuştan elde edildiği iddia edilen 100 bin YTL'den fazla para ele geçirilmişti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious