Önce terk edidiler, sonra sel vurdu

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Sel suları altında kalan illerdeki çamur kurudukça felaketin tablosu ortaya çıkıyor. Azgın suların yuttuğu hemen her evde acı bir hikâye yaşanıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tıpkı Batman'da annelerinin terk ettiği ve özürlü babalarıyla birlikte yaşayan 5 yaşındaki Ramazan ve kardeşi Azat (3)'ın evinde olduğu gibi. İki kardeşi sel suları ayırdı. Baba Şükrü, sular altında kalan evinden sadece Ramazan'ı kurtardı. Minik Azat ise hayatını kaybetti.

Batman'da 1 Kasım 2006'da meydana gelen sel felaketi, Huzur Mahallesi'nde tek odalı evlerinde fiziksel özürlü babaları Şükrü Baykara (35) ile yaşayan Ramazan ve kardeşi Azat'ı uyudukları sırada yakaladı. Özürlü baba Şükrü Baykara, İluh Deresi'nin taşması sonucu yaklaşık 1,5 metre yüksekliğinde su dolan evlerinden, sadece Ramazan'ı kurtarabildi. Baba Baykara, evde uyudukları sırada sel sularının altında kaldıklarını, uyuyan çocuklarını kurtarmak için önce kapıya yöneldiğini; ancak suyun etkisiyle kapıyı güçlükle açabildiğini söyledi.

Kapıyı açtıktan sonra olay yerine gelen başkomiserin yardımıyla çocukları yattıkları yerden aldığını; ancak Azat'ın sel sularında boğulduğunu ifade eden Baykara, "Anneleri bizi 2 yıl önce terk ederek, başka biriyle evlendi. Ben de aldığım 3 aylık özürlü maaşıyla çocuklarıma bakmaya çalıştım. Her 2 oğluma da özürlü halimle ben baktım. Sel suları altında kaldığımızda ilk yardımımıza gelen de 10 Nisan Polis Merkezi Başkomiseri Murat Yeşilyurt oldu. Yeşilyurt'un yardımıyla her 2 oğlumu da evden çıkardık. Ancak Azat için geç olmuştu. Oğlumdan geriye bir fotoğrafı bile kalmadı. Çocuklarımı önce anneleri, sonra sel vurdu." diyerek gözyaşı döktü.

Şükrü Baykara'nın ablası Sevgi Yılmaz da 9 çocuk sahibi olduğu için yeğenlerinin bakımında kardeşine yardımcı olamadığını kaydederek, "Anneleri kardeşim özürlü olduğu için onları terk ederek, başkasıyla evlendi. Kardeşim özürlü haliyle çocuklarına bakmaya çalışıyordu." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious