Önce vurdu sonra ambulans çağırdı

Önce vurdu sonra ambulans çağırdı.8208
  • Giriş : 24.02.2008 / 11:16:00

Yargıtay, silahla yaraladığı kişinin kurtulması için ambulans çağırdığını ileri süren sanığa ''kasten öldürmeye tam teşebbüs'' suçundan verilen mahkumiyet kararını bozdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yargıtay, silahla yaraladığı kişinin kurtulması için ambulans çağırdığını ileri süren sanığa ''kasten öldürmeye tam teşebbüs'' suçundan verilen mahkumiyet kararını bozdu. Yüksek Mahkeme, sanığın ambulansı çağırıp çağırmadığının belirlenmesinden sonra Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''gönüllü vazgeçme'' hükmünün değerlendirilmesini istedi.

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, kavga sırasında bir kişiyi silahla hayatı tehlikeye maruz kalacak şekilde yaralayan sanık M.A'yı, ''kasten öldürmeye tam teşebbüs'' ve ''izinsiz silah taşımak'' suçlarından hapse mahkum etti. Tarafların kararı temyiz etmesi üzerine dosya, Yargıtay 1. Ceza Dairesince incelendi. Daire, sanık hakkında ''kasten öldürmeye tam teşebbüs'' suçundan verilen mahkumiyet kararını oy birliğiyle bozdu. Dairenin kararında, sanık M.A'nın, mağdurun hayatını tehlikeye sokacak şekilde yaralaması eyleminin ''kasten öldürmeye tam teşebbüs'' suçunu oluşturduğu belirtilerek, sanığın duruşmalarda ''mağdurun kurtarılması için ambulans çağırdım'' şeklindeki ifadesinin hüküm kurulurken dikkate alınması gerektiğine işaret edildi.

Kararda, sanığın ''mağdurun kurtarılması için ambulans çağırdım'' şeklindeki ifadesinin TCK'nın 36. maddesinde düzenlenen ''gönüllü vazgeçme'' hükmü kapsamında değerlendirilerek, tanıklardan ambulansı kimin çağırdığının sorulmasına ve buna göre yeni bir hüküm kurulması gerektiği belirtildi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, sanığa ''izinsiz silah taşımak'' suçundan verilen hapis cezasını ise onadı. Yerel Mahkeme, ilk kararında direnir ve bu karar da temyiz edilirse dava dosyası Yargıtay Ceza Genel Kuruluna gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious