Önce yaptılar sonra yediler!

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Yunan öğrenciler önce baklava açmayı, sonra da nasıl yeneceğini öğrendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yıldız Üniversitesi'nin davetlisi olarak İstanbul'da bulunan Yunan öğrencilerin Türkiye'de ve İstanbul'da olmaktan duyudukları memnuniyet dikkat çekti. İşletme sahibinin baklavanın yapılışı ve yeme şekliyle ilgili verdiği bilgileri dikkatle dinleyen öğrenciler, hem baklava hamurunun nasıl açıldığını hem de yerken nelere dikkat edileceğini uygulamalı olarak görme imkanı buldu. En iyi baklavayı hangi ülkenin daha iyi yaptığı sorularını da yanıtlayan öğrenciler, iki ülkenin de farklı tekniklerle en iyi lezzeti yakaladıklarını dile getirdi.
Türk-Yunan Defne Derneği ve Yunanistan Başkonsolosluğu öncülüğünde Türkçe öğrenmek için İstanbul'da bulunan Yunan öğrenciler, baklava hamuru açmayı ve yemeyi öğrendi. Karaköy'deki Güllüoğlu Baklava İmalathanesi'ni ziyaret eden öğrenciler Türk kültürünün önemli bir unsuru olan baklava hakkında bilgi aldı. İmalathaneye gelişlerinde Güllüoğlu Baklavaları'nın sahibi Nadir Güllü tarafından karşılanan öğrenciler, baklavaların hazırlandığı imalathaneyi gezdi. Görevlilerden baklava hamuru açmayı, dilimlemeyi ve hamuru tepsiye sermeyi öğrenen misafir öğrenciler, iş uygulamaya gelince oldukça zorlandı. Öğrencilere baklavanın tarihi ve yapılışındaki özellikleri anlatan işletme sahibi Güllü, baklavanın Türk kökenli olduğunu ve Karaköy'den Yunanistan dahil dış ülkelere ihracının yapıldığını dile getirdi.

Baklava hamurunun açılışını izleyen Yunan öğrenciler de hamur açmayı denerken oldukça zorlandı. Yapılan işin oldukça zor olduğunu dile getiren ve dedesinin Trabzonlu olduğunu anlatan Tasos Karakasidis adlı öğrenci Türkiye'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki ülkedeki ustaların farklı teknikler kullandıklarını belirten Karakasidis, "Baklavayı herkes kendince yapıyor. İki taraf farklı tekniklerle lezzet veriyor. Ama yapması çok zor. Baklava ustası olmayı istemem" şeklinde konuştu. Diğer öğrenci Stavros Kaloğnanos da Türkçe'nin çok farklı ve ilginç bir dil olduğunu söyledi. İki toplumun bir çok noktada benzerlikler gösterdiğine değinen Kaloğnanos, "Yunanmıstan'a dönünce arkadaşlarıma Türkiye'yi anlatacağım. Çok güzel bir ülke, özellikle Beyoğlu'nu gezmek çok keyifliydi. Baklava ise çok lezzetli." dedi.

Yunan öğrencileri en çok etkileyen ise baklava hamurunun ışıklandırılarak içinde Türk ve Yunan bayrakları ile Yunanca "Hoşgeldiniz" yazısının gösterilmesi oldu. Öğrencileri oldukça keyiflendiren bu jestten sonra Yunan misafirler baklava hamuru açmayı ve dilimlemeyi de uygulamalı olarak öğrendi.

Ziyaretlerinin son kısmında işletmenin terasında baklavanın nasıl yenmesi gerektiği konusunda Güllü'den bilgi alan öğrenciler nelere dikkat edileceğini birinci elden öğrenme şansını yakaladı. Sorduğu sorulara doğru cevaplar veren öğrencileri kalem vererek ödüllendiren Güllü, öğrencilere baklava konusunda yararlı bilgiler de verdi

Öğrencilerin Türkiye'de eğitim görmeleri konusunda görevli Nilüfer Tarıkahya, amacın sadece Türk dilini öğretmek olmadığı bunun yanında da Türk kültürünü öğretmeyi hedeflediklerini kaydetti. 3 haftalık eğitim süresince öğrencilere hem Türkiye'nin tanıtımını yaptıklarını hem de dilini öğrettiklerini belirten Tarıkahya, "Öğrencilerin Türkçe öğrenme kabiliyetleri farklı farklı. hepsinde aynı düzeyde değil. Ama oldukça yol aldığımız söylenebilir. Olumlu bir mesaj verdik. Bakalım verdiğimiz mesaj nasıl algılanacak, bekleyip göreceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious