Öncelik bayanlara

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

AK Parti, seçim sürecinde izlenecek esasları belirledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adaylarını merkez yoklaması ile belirleyecek olan AK Parti’de hedef en az 40 bayan milletvekili ile Meclis’te yer almak.

Seçimlerin öne alınması ile birlikte seçim sürecini de başlatan AK Parti’nin dünkü MKYK toplantısında, seçim sürecinin ana esasları belirlendi. Adaylarını merkez yoklama ile belirleyecek olan Ak Parti’de hedef en az 40 kadın milletvekilini Meclis’e göndermek. Kadın adayların özellikle büyük şehirlerde listeye girmesi bekleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti MKYK toplantısında “Kadın milletvekili adaylarına özel önem vereceğiz. Meclis’e en fazla kadın taşıyan parti olmak istiyoruz. Bu nedenle kadınlarımızı aday adayı olmaya teşvik edeceğiz” dedi.

START ERZURUM’DA

Başbakan Erdoğan seçimlerin öne alınmasının ardından ilk yurt gezisi için Cumartesi günü Erzurum’a gidiyor. Çeşitli temel atma ve açılış törenlerine katılacak olan Erdoğan burada halkın karşısına geçerek, seçim startını da başlatacak. Erdoğan dün MKYK toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan seçimin tarihi ile ilgili olarak ise, Ak Parti’nin seçimlerin 24 Haziran veya 1 Temmuz’da yapılmasını istediklerini ancak YSK’en en uygun tarih olarak 22 TEmmuz’u işaret ettiğini ve bu tarihin de mümkün olan en erken seçim tarihi olduğunu söyledi. Erdoğan YSK’nın daha erken bir tarihte sağlıklı bir seçim için zeminin hazır olamayacığını belirttiğini kaydetti.

Kadın sayısı Meclis’te artmalı

AK Parti İstanbul Milletvekili İnci Özdemir,”Meclis’teki kadın sayısının artması gerekir. Siyasete kadın elinini değmesi gerekir. Toplumun yarısını oluşturan kadınların Meclis’te daha fazla temsil edilmesi gerekir” dedi. İstanbul Milletvekili Gülseren Topuz ise “Başbakanımız zaten kadın sayısının artacağını açıkladı. Meclis’te daha fazla kadın geti-rerek diğer partilere örnek olacağız”diye konuştu. Adana Milletvekili Ayhan Zeynep Tekin ise “AK Parti’nin milli ve manevi değerlere bağlı, demokrat kadınları Meclis’e taşıması gereker. Ama illa kadın milletvekili olacak diye herkes aday yapılmamalı. İyi araştırma yapılmalı. Adam gibi adam kadın gibi kadın milletvekilleri Meclis’e taşınmalıdır. Bizleri yarı yolda bırakıp gidecek insanlar milletvekili yapılmamalıdır” dedi.

Meclis’te kadın sayısı artacak

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti iktidarı döneminde kadın haklarına yönelik önemli düzenlemeler yapıldığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Kadının temsilini arttırmak istiyoruz. Sivil toplumda ve siyasette kadınının daha fazla yer almasını istiyoruz. Teşkilatlarımızda kadınının temsil oranı arttı. Parlamento’da kadının temsilini arttırmak en büyük hedefimiz. Parlamento’da kadının daha fazla temsil edilmesi siyasete seviye getirecek, istenmeyen görüntülerin yaşanmasını engelleyecektir.”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin: Kadınların duygusal zekasını, nezaketini siyasete kazandırmak zorundayız. Kadının erkeklerle beraber karar mekanizmalarında yer alması gerekir. AK Parti teşkilatlarında kadınlar yer alıyor. Meclis’teki milletvekilerinin en az yüzde 15’nin kadın olmasını sağlayarak tabandaki bu başarımızı parlemantoya taşıyarak taçlandırmamız gerekir” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious