Önder Mustafa Kemal Atatürk, Anıtkabir'de devlet töreni ile anıldı.

Önder Mustafa Kemal Atatürk, Anıtkabir'de devlet töreni ile anıldı..45601
  • Giriş : 10.11.2007 / 16:02:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:37:23

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 69. yılında Anıtkabir’de düzenlenen devlet töreni ile anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 69. yılında Anıtkabir'de düzenlenen devlet töreni ile anıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanı mozoleye çelenk koyarak, Atatürk'ün manevi huzurunda 2 dakika saygı duruşunda bulundu.

Anıtkabir'deki tören saat 8.55'de devlet erkanının aslanlı yolda yürüyüşü ile başladı.

Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki kortejde TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, bakanlar, kuvvet komutanları, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.

Abdullah Gül, üzerinde "Cumhurbaşkanı" yazan kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye koydu. Atatürk'ün 69 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05'de "ti" sesi ve sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı okundu.

Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.

Cumhurbaşkanı Gül ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Gül, burada Anıtkabir Özel Defterine şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, Ebediyete intikalinizin 69. yıl dönümünde sizi sevgi saygı ve rahmetle anıyoruz. Cumhuriyetimizin temel değerlerine, ilke ve devrimlerinize, ideallerinize yürekten bağlı Türk milleti size minnettardır. Aydınlık geleceğe uzanan Türkiye Cumhuriyeti düşüncelerinizden feyiz alarak gelişmesini ve güçlenmesini sürdürmektedir. Millet ve devlet olarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımaya, en büyük eseriniz Cumhuriyeti her alanda yüceltmeye, sonsuza kadar korumaya ve yaşatmaya kararlıyız. Türkiye Cumhuriyeti insanlığın ilerlemesine katkıda bulunan modern ve güçlü bir ülke olarak dünyadaki itibarını sürekli artıracaktır. Cumhuriyetimizin 84 yıllık gurur veren kazanımları bunun en güzel ispatıdır.

Aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

Ruhunuz şad olsun." Cumhurbaşkanı Gül, deftere daha önceden yazılmış olan metni okudu ve imzaladı. Devlet protokolünün katıldığı törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Anıtkabir'den ayrıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, kuvvet komutanları ve beraberindeki bazı üst düzey komutanlar törenin ardından Anıtkabir Komutanı'nın odasına geçtiler. Bu sırada Orgeneral Büyükanıt ve komutanlara vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu ve alkışladı.

Orgeneral Büyükanıt da el sallayarak vatandaşları selamladı.

Devlet töreninin ardından askeri ve sivil erkan ile öğrenciler Atatürk'ün kabrinin önünde saygı geçişi yaptılar.

DOLMABAHÇE'DEKİ TÖREN

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 69 yıl önce hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'ndaki odasında düzenlenen törenle anıldı.

Sarayın Harem Bölümü 71 numaralı odasında düzenlenen anma töreni, TBMM Başkanlığı, İstanbul Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının çiçek buketlerinin Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği yatağın üzerine bırakılmasıyla başladı.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'de sirenlerin çalmasıyla birlikte saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

Törene, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanı Yunus Aydın, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II ile Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe katıldı.

Daha sonra Mavi Salon'daki Şeref Defteri'ni imzalayan TBMM Başkanvekili Meral Akşener, şunları yazdı:

"Aziz Atatürk, vefatının 69. yıl dönümü münasebetiyle aramızdan ayrıldığın bu müstesna mekanda seni saygı ve hürmetle anıyoruz.

Önderliğini yapmış olduğun Türk Kurtuluş Mücadelesinin kuşaktan kuşağa gelen derin izlerini hala yüreklerimizde taşıyoruz. Bundan aldığımız güçle Türkiye Cumhuriyeti evlatları olarak daima senin ilkelerinin aydınlattığı yolda yürüyeceğiz. En kutsal emanetimiz olan ülkemizin ve milletimizin birlik ve beraberliğini muhafaza etme yolunda çelikleşmiş irademizle hareket edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti bundan sonrada daima ileriye gidecektir. Bize göstermiş olduğun muasır medeniyet seviyesine ulaşma ve onu aşma hedefi, bu hedefe varıncaya kadar şiarımız olacaktır.

Aziz Atam, bütün varlığımızla ve gücümüzle milletimizi her alanda en ileri seviyeye taşıma azmi ve kararlılığında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, bu vesileyle seni silah arkadaşlarını ve kurtuluş mücadelemizin şehitlerini rahmetle anıyor, manen daima seninle birlikte olmanın verdiği huzur ve güvenle en derin saygılarımızı sunuyoruz. Ruhun şad olsun."

TÖRENDEN NOTLAR

Tören sırasında, Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de saat 09.05'de hayata gözlerini yumduğu odada Türk bayrağı ile örtülü yatağın iki yanında askerler saygı nöbetinde bulundu. Nöbet sırasında hüzünlenen askerlerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Törenin ardından Atatürk'ün odasını ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, Dolmabahçe Sarayı girişinde uzun kuyruklar oluşturdu.

Odanın ziyarete açılmasıyla birlikte çok sayıda öğrenci ve vatandaş, ellerindeki çiçekleri Ata'nın yatağına bıraktı.

Bu arada, Atatürk'ün katafalka konulduğu muayede salonuna kurulan dev ekranla vatandaşlar ve öğrencilerin de töreni izlemesi sağlandı. Ayrıca, üniversite gençliği tarafından kurulan Yeni Nesil Derneği üyeleri de dün saat 09.05'den itibaren saray binası önünde tutmaya başladıkları nöbete devam ettiler.

Öte yandan, İstanbul'da saat 09.05'de vapurlar ve araçlar sirenlerini çalarken, vatandaşların da bulundukları yerlerde saygı duruşunda bulundukları görüldü.

ATA'YA 10 KASIM'DA SEVGİ SELİ...

Türk ulusunun ulu önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 69. yılında, Ata'nın ebedi istirahatgahı Anıtkabir'e sevgi seli yaşandı.

10 Kasım dolayısıyla sabah saatlerinde gerçekleştirilen devlet töreninin ardından Anıtkabir, halkın ziyaretine açıldı.

Anıtkabir'in ziyarete açılmasıyla birlikte başı, ilköğretim okullarından gelen öğrenciler çekti. Ellerinde Türk bayraklarıyla Anıtkabir'e gelen ziyaretçilerden bazıları burada dualar etti. Ata'nın kabrine kapanıp öpenler olurken, kimi ziyaretçiler de "asker selamı" ile Ulu Önder'e saygısını gösterdi.

Anıtkabir, 10 Kasım nedeniyle kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan Atatürk portresi ve Türk bayrağından oluşan bir pano ve çiçeklerle donatıldı. Anıtkabir'de Ata'nın sesinden "Nutuk" hoparlörden dinletildi.

Sabah düzenlenen törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından bırakılan, kırmızı-beyaz çiçeklerden oluşan çelengin üzerine de ziyaretçiler tarafından renk renk çiçekler iliştirildi. Vatandaşlar, ayrıca Ata'nın çiçeklerle süslenmiş, çerçeve içindeki çeşitli fotoğraflarını da Ulu Önder'in kabrine bıraktı.

Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri bulunan ziyaretçilerin bir kısmı ise alınlarına "Ata'm İzindeyiz" yazılı bantlar taktı.

Atatürk'ü başlarında kalpaklarıyla ziyaret edenler de dikkati çekti.

YOĞUNLUK YAŞANDI

Kimi vatandaşların Atatürk'ün kabrinin önünde gözyaşı döktüğü de görülürken, ziyaretçiler, ellerindeki çiçekleri Ulu Önder'in kabrine serpiştirdiler.

Ata'nın kabrinin önünde ellerinde fotoğraf makineleri ve cep telefonlarıyla bu anı ölümsüzleştirmek isteyenler adeta birbiriyle yarıştı. Ata'nın kabri önünde yaşanan yoğunluk nedeniyle Anıtkabir görevlileri de zaman zaman zor anlar yaşarken, ziyaretçiler Ata'nın kabrinin bulunduğu bölüme girmek için uzun uzun bekledi.

ANITKABİR'İ İLK KEZ GÖRDÜLER

Şehir dışından otobüslerle gelen vatandaşlar da Türk milletinin Ulu Önderine bağlılıklarını vurguladı.

Bunların arasında, Ata'nın ebedi istirahatgahı Anıtkabir'i ilk kez gören ziyaretçiler de vardı. Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Gökbudak Köyü'nden gelen öğrenciler, sabah saatlerinde geldikleri Başkent'te ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret etti. Öğretmenleri Oğuz Duman ile birlikte gelen 12 öğrenci, Anıtkabir'i ilk kez görmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadı.

İstanbul'daki Veli Efendi Aprant Okulu'nun 29 öğrencisi de Anıtkabir'i ilk kez gören bir başka gruptu. Rengarenk jokey kıyafetleriyle gelen minikler, burada renkli bir görüntü oluşturdu.

KABRE "ŞEKER" GETİRDİ

Halk ozanı Aşık Veysel'in kızı Menekşe Süzer de Anıtkabir'i ziyaret ederek Ata'nın kabrine bir kutuda getirdiği şekerlerden bıraktı. Her sene Ata'ya helva getirdiğini ifade eden Süzer, "Bu sene dalmışım.

Sabah 10 Kasım olduğunu fark edince en yakın marketten şeker aldım.

Kızılay'dan buraya gelene kadar da gözyaşı döktüm" dedi.

İzci grupları Anıtkabir'i gruplar halinde ziyaret ederken, AKUT görevlileri de Ata'ya saygılarını sunanlar arasında yer aldı.

Dev Türk bayraklarıyla gelen gruplar, ay yıldızlı bayrak altında Ata'yı ziyaret ettiler. Bu geniş gruplar, bayrak ve çerçeve içindeki Atatürk posterleriyle Anıtkabir'in önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Anıtkabir'deki yoğunluk ve sevgi seli, seyyar satıcılara da yaradı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Anıtkabir'in önüne gelen satıcılar, Türk bayrağı, Atatürk posteri, karanfil ve "Ata'm İzindeyiz" yazılı bantlar sattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious