Önder Sav 'ortam dinlemesi' tekniğiyle dinlenmiş

Önder Sav 'ortam dinlemesi' tekniğiyle dinlenmiş.12720
  • Giriş : 29.05.2008 / 00:08:00

CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın konuşmaları 'ortam dinlemesi' yöntemiyle elde edilmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada 'ortam dinlemesi' için de mahkeme kararına ihtiyaç olduğunu hatırlarak, "Ama Türkiye'de illegal 'ortam dinlemesi' yapmak hiç de zor değil" dedi.

Aynı zamanda eski bir savcı olan Fethi Şimşek "Ama bu bizim üzerimizden yapılan bir iş değil" dedi.

Şimşek, "Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 140'ıncı maddesine göre 'ortam dinlemeleri' için de hakim kararı gerekir. Bzim dışımızda, bizim üzerimizden yapılmasına gerek yok" dedi.

Yani güvenlik güçleri teknik izleme adı altında, delil olarak kullanmak amacıyla 'ortam dinlemesi' yapabilir. Ancak bunun için hakimin izni gerek.

Dinleme cep telefonu, anahtarlık, vazo benzeri araçlarla ya da sabit ortamdan kayıt altına alınabiliyor.

"'Ortam dinlemesi' izni alındıysa cep telefonu kullanılabilir" diyen Şimşek, "Cep telefonları unutulmuş gibi yapılarak kayıt etme özellikleri kullanılabilir" diye konuştu.

Üstelik bu araçlara ulaşmak çok kolay. İnternetten 190 YTL karşılığında dinleme yapmaya yarayacak cihazları edinmek mümkün.

İnternetteki 'istediğiniz kişiyi dinleyebiliriz' ilanlarından şikayetçi olan Şimşek, "Bu aletlerin bu kadar kolay satılmaması gerekir, belki ithalat izni Telekomünikasyon Kurumu'na verilmesi bir çözüm olabilir" dedi.

Önder Sav'ın dinlendiği iddiası

Başkent, ikinci tele-kulak iddiasıyla çalkalanıyor. CHP Genel Sekreteri Önder Sav, eski Bolu Valisi Ali Serindağ ile görüşmesinin, 'devlet içinde örgütlenmiş bir şebeke tarafından dinlenerek bir gazeteye servis edildiğini' iddia etti.

CHP lideri Deniz Baykal da, ''Ana muhalefet partisinin genel merkezinde, Genel Sekreter'in odası devletin güvenlik güçleri tarafından dinlendi ve derhal bir dinci gazeteye servis yapıldı'' dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat ise, iddia için "Yargı önünde hesaplaşacağız. Söylediklerini ispat edemedikleri takdirde, CHP'nin boynuna bir daha çıkarılmamak üzere müfteri (iftiracı) yaftasını asacağız" dedi.

CHP, Önder Sav'ın parti genel merkezindeki odasının dinlenmesiyle ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious