"Önder Sav'ın sözleri bizi üzdü"

  • Giriş : 20.05.2008 / 20:06:00
  • Güncelleme : 20.05.2008 / 18:56:35

80 yaşındaki Mustafa Ünal'ın tek bir arzusu vardı: 'Hacca gitmek.'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

80 yaşındaki Mustafa Ünal'ın tek bir arzusu vardı: 'Hacca gitmek.' Her namazında bunun için dua ediyor, "Öleceksem de orada ölmeliyim." diyordu. Ancak kutsal yolculuk için müftülüğe yaptığı müracaattan olumlu haber gelmedi. Kuradan adı çıkmamıştı; o an yıkıldı.

Yakınları defalarca 'CHP Genel Sekreteri Önder Sav eski bir dostun. Sorununu ona aç!' tavsiyesinde bulundu. Ünal, bu teklifi reddetti. Ankara Elmadağ'daki programda ise 'bir umut' düşüncesiyle Sav'a yüreğini açtı. Ancak beklemediği bir cevap aldı. Sav, 'Boşver, Araplara para kaptırma!' dedi. Ünal, yanlış anlaşıldığını sandı ve bu konuda istekli olduğunu anlatmaya çalıştı. Cevap şoke ediciydi: "Bakarsın Muhammed seni bırakmaz. Bırak şey yapma..." Hayalleri bir kez daha yıkıldı, sessizce oradan ayrıldı. Ünal'ın eşi Sebahat Ünal, CHP'li Sav'a kızgın. "Çok üzüldük, çok şaşırdık." diyor. Sav'la ahbaplıklarının eskilere dayandığını hatırlatırken "Orada olsaydım sitem ederdim. 'Niye engel oldun?' derdim. Kocam rahatsız, ama ölürse hacda ölsün." ifadelerini kullanıyor.

Mustafa Ünal, cumartesi günü yaşanan olayın ardından evine kapandı. Basın mensuplarının sorularına cevap vermedi. Ailenin duygularını eşi Sebahat Ünal anlattı. Sebahat Hanım, eşi ile Önder Sav arasındaki diyaloğu duyduğunda çok şaşırmış. Sav'ın eski bir ahbapları olduğunu belirtirken "Önder kocamı da beni de üzdü. O sözleri söyledikten sonra yanına gidebilseydim sitem ederdim. 'Niye engel oldun?' derdim. Kocam rahatsız, ama ölürse hacda ölsün." diyor. Sebahat Hanım, Sav'ın sözlerinin 'yanlış ama iyi niyetle söylenmiş sözler' olduğu düşüncesinde. Eşinin hasta olduğunu bilen Sav'ın 'daha fazla yorulmasın' diye bu ifadeleri kullanmış olabileceğini ileri sürüyor. Sebahat Hanım şöyle devam ediyor: "Kocam 80 yaşında. Bir süre önce müftülüğe götürdüm, hac başvurusu yaptık. Ancak kabul edilmedi. Çok üzüldük. Yıllardır namazlarında dua ediyor hacca gitmek için. Ama nasip değilmiş, olmadı." Sebahat Hanım, Diyanet yetkililerinden kendilerine yardımcı olmalarını istiyor. Bu noktada eşine, yardım için "Önder Sav'ın yanına git" diye baskı yaptıklarını hatırlatıyor. Ancak ısrarlara rağmen bu teklifi kabul etmediğini dile getiriyor. Ünal, şöyle konuşuyor: "Ben Önder Sav Elmadağ'a geldiği zaman orada değildim. 'Hacca gitme' falan demiş. Daha sonra öğrendim. Üzüldüm. Hac bizim boynumuzun borcu. Kocam ölecekse orada ölsün. Eğer bunları söyledikten sonra orada olsaydım gider Önder'le konuşurdum." Sebahat Hanım, Sav'ın sözlerine eşinin verdiği tepkiyi de şöyle aktarıyor: "Allah bana nasip etsin. Yeter ki, gideyim, orada ölürüm."

BBP, Önder Sav'ın görevden alınmasını istedi

Dinî değerleri alaya alan CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a yönelik tepkiler sürüyor. BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan, hac ibadeti ve Hz. Muhammed (sas) hakkında yakışıksız sözler söyleyen Sav'ı görevden almasını istedi. Topçu, yaptığı yazılı açıklamada, "Sav, Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalışmıştır. Sav'dan konumu ve yaşı itibarıyla saygılı bir üslup beklerdik. Üzülerek gördük ki sıradan bir insana bile gösterilmesi gereken saygı ve adap, Hz. Muhammed (sas)'den esirgenmiştir." dedi. Sav'ın sözlerinin CHP'nin 'halka rağmen siyaset' anlayışının son örneği olduğunu vurgulayan Topçu, şöyle devam etti: "Hiçbir hürriyet, hiç kimseye, kutsallarımızla alay etme hakkı vermez. Ey Önder Sav, sen Müslüman mısın? Başka bir inanca sahipsen neden bizim kutsallarımızla alay ediyorsun? Bizim dinî değerlerimizle alay etme hakkını nereden buluyorsun? Sav'ın yaptıklarını düzeltme ihtiyacı hissetmediğini de görüyoruz. Öyleyse biz de söylediği sözlerden dolayı BBP olarak, kendisini en ağır şekilde kınıyor, CHP ve Önder Sav'ı büyük Türk milletine ve kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz. BBP olarak, Baykal'a Türk milleti adına soruyoruz: Sayın Baykal, başörtüsü ve Kur'an-ı Kerim'i niye dağıttırdınız? seçim otobüslerine başörtülü hanım fotoğrafı koydurtmanızın nedeni ne? Genel merkezde ve il teşkilatlarında aşure pişirtip halka dağıtmanıza ne denmeli? Sayın Baykal, grup toplantılarında okuduğunuz ayet ve hadisler, örnek verdiğiniz sünnet ve icmalar ve son olarak bastırdığınız afişlerdeki 'Din de bizim, Devlet de bizim' beyanlarınızda samimi iseniz, derhal Önder Sav'ı görevden almalısınız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious