Önemli mesajlar

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan önemli mesajlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taha Akyol’un sorusu üzerine seçim ve seçim sonrası içim önemli mesajlar verdi. AK Parti’nin aday listesi ile yelpazeyi genişleteceği mesajı veren Erdoğan seçim sonrası köşk’ün yetkilerini tartışacaklarını söyl

İşte Gazeteci Yazar Taha Akyol’un köşesinde aktardığı mesajlar:

AKP nereye?

IPI toplantısından sonra Başbakan Erdoğan’la kısa bir görüşmem oldu. Önce, Cumhurbaşkanı seçimini sordum. Zaten aşırı yetkileri olan cumhurbaşkanına bir de halk tarafından seçilmek gibi büyük bir siyasi güç verilirse, parlamenter sistemin dengesi bozulmaz mı?

Başbakan’ın cevabı:

- Evet haklısınız. Cumhurbaşkanını halkın seçmesi halinde başkanlık veya yarı başkanlık gibi sistemleri düşünmek gerekirdi ama Türkiye’nin gündeminde bu yok. Biz cumhurbaşkanını halkın seçmesini, parlamenter sistemi değiştirmek için değil, önünü açmak için gündeme getirdik...

Anayasa Mahkemesi kararının Cumhurbaşkanı seçimini adeta imkânsızlaştırması karşısında, cumhurbaşkanını halka seçtirerek tıkanıklığın aşılması...

Başbakan devam ediyor:

- Halkın seçeceği cumhurbaşkanının yetkilerini muhakkak parlamenter rejimin gerekleri düzeyine getirmek gerekir. Bunu açıkça söylüyoruz. Seçimlerden sonra bu konuda geniş bir mutabakat olacağını düşünüyorum.

Başbakan, sorum üzerine bu sözlerinin kamuya yapılmış bir taahhüt olduğunu söyledi.

Merkezden adaylar

İkinci sorum, AKP’nin Alevilere, liberallere ve merkeze açılması...

Başbakan’ın cevabı:

- Adaylarımızı göreceksiniz. İş ve ekonomi alanında uluslararası saygınlığı olan isimler olacak. Alevi kardeşlerimizden milletvekillerimiz olacak. Merkez sağ, liberal, merkez sol isimler olacak. Biz ideoloji partisi değiliz. İcraat partisiyiz ve özgürlükleri genişletmek istiyoruz.

Başbakan, kadın adaylarının bu yıl "daha fazla" olacağını ekliyor. Bazı tanınmış ve saygın isimleri sayıyor ama "Yazmayın, kesinleşsin ondan sonra" diyor.

Nasıl bir seçim kampanyası?

- seçim kampanyasında ideolojik kavgalara girmeyeceğiz; o işi CHP yapıyor. Bizim seçim kampanyamızın esası icraat, hizmetler ve demokrasi olacak. Adaylarımızda bu vasfımızı göreceksiniz.

AKP’nin bu şekilde daha merkeze gelmesi, merkez sağ bir kitle partisi olması, Türkiye için iyi haber. Ama "Radikaller AKP’ye dönüyor" diye haber yapan Cumhuriyet gazetesi için kötü haber!

Kenardan merkeze

"Merkeze gelme" kavramına Başbakan toplumsal bir anlatım da getiriyor:

- Biz periferideki, çevredeki insanlarımızı ekonomik ve kültürel olarak da merkeze taşıma misyonunun partisiyiz. Onun için ’adalet’ diyoruz, ’kalkınma’ diyoruz. Çağdaşlaşmanın toplumsal motoru budur. Merkez ile çevre arasında ekonomik ve kültürel farkların aşılması; hak eşitliğinin geliştirilmesi, siyasi alanda demokratik temsilin güçlendirilmesi; çağdaşlaşma bu değil mi?.

Başbakan ekonomik büyüme ve kamu hizmetleri alanında rakamlar veriyor; Anadolu kalkınması ve varoşların kentlileşmesi; özeti bu...

- İşte merkez ile periferiyi birleştiriyoruz. Belediye başkanıyken buna çalıştım, başbakan olarak da buna çalışıyorum! Türkiye’nin bütünlüğü böyle güçlenir.

Veda edip ayrılırken düşünüyorum: Tarihimizin iki kalın çizgisi; biri "periferi"deki milyonlarca vatandaşı "Faso fiso vatandaşlar, Haso’lar, Memo’lar" diye aşağılayıp kendisini "gerçek asıl yurttaşlar" diye imtiyazlandıran merkezci-elitist çağdaşlaşma çizgisi.

Öbürü, Menderes’ten beri, "periferi"yi merkeze getirmenin ekonomik ve sosyal politikalarına öncelik veren çağdaşlaşma çizgisi...

AKP’nin merkeze açılımı olumludur. Keşke CHP de biraz "periferi"ye, kenara açılabilse; 1970’lerde Ecevit’in başardığı gibi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious