Önemli olan dayanıklılığımız!

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ekonomide dalgalanmalar olabileceğini ancak "Önemli olan dalgalanmalara karşı olan dayanıklılığımızdır." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Makine ve ağır sanayi sektörüne yönelik düzenlenen Filibe Teknik fuarına Türkiye bu yıl ilk kez Orta Anadolu İhracatcılar Birliği'nin (OAİB) organizasyonuyla partner ülke olarak katıldı. Fuarın açılışını gerçekleştiren Dış Ticaretten sorumlu devlet bakanı Kürşad Tüzmen, Filibe Teknik fuarına Türkiye'nin partner ülke olarak katılmasının, Bulgarıstan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin her geçen gün arttığının açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

Bakan Tüzmen açılış sırasında CİHAN'ın sorularını da yanıtladı. Son günlerde ekonomide yaşanan dalgalanmaya ilişkin olarak Tüzmen, "Dalgalanmalar olacak. Önemli olan dalgalara dayanıklılığımız." dedi. Tüzmen başarılı kaptanların dalgalı denizlerde belli olduğunu ve Türkiye'nin şu andaki tek probleminin ihracatını sürdürebilmek olduğunun altını çizdi.

Bu yıl Türkiye'den rekor katılımla toplam 150 şirketin katıldığı fuarın, ticaretin gelişimine önemli kazanımlar sağlayacağını belirten Tüzmen şöyle konuştu: "Bulgaristan'la 6 yıl önce yaklaşık 500 milyon dolar olan ticaret hacmimiz geçen yıl 2,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yıl sonunda ise 3 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Bulgaristan daima Türkiye'nin ticaretinde ilk 5 ülke arasında yer almaktadır"

Fuara Türkiye'nin Makina sanayi sektörün katıldığını belirten Tüzmen, bu sektörün her yıl ihracatını çok daha hızlı bir şekilde artırmayı başardığını, sektörün çok kaliteli, çok güzel ve çok yüksek bir teknoloji kullanarak ürünler ürettiğini ifade eden Tüzmen şöyle konuştu: "Türkiye'nin tek bir problemi var şu anda, ihracat artışını sürdürebilir bir hale getirerek devam ettirmek. Makina imalat sanayi Türkiye'de çok önemli bir sanayi. Yıllık toplam ihracatı 6 milyar dolar. Net ihracatı ise 4 milyar dolar. Bu sektör ülkemize yüksek teknoloji kazandıran bir sektör. Aynı zamanda istihdam sağlayan sektör ve Türkiye'nin savunma sanayi ile birleştiği zaman gelecek yıllar için çok önemli bir sektör"

Filibe Teknik Fuarı'nın bölgede bir cazibe merkezi olmayı başardığını ifade eden Tüzmen, bu fuarın makina sanayi sektörünün en önemli buluşma noktası olduğunu ve Türkiye'nin Bulgaristan ihracatında makina sanayinin iyi bir kalem olmaya yöneldiğini belirtti.

Kasım ayı sonu itibari ile Bulgaristan'a yapılacak ihracatın herhangi bir Avrupa ülkesine yapılan ihracatla aynı prosedürde uygulanacağını belirten Tüzmen, Bulgaristan'da yatırım yapan işadamlarının karşılaştığı sorunların Bulgaristan'ın 2007 de AB üyesi olması ile son bulacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious