Onlar akaryakıta zam yapadursun siz tasarruf yapın

Onlar akaryakıta zam yapadursun siz tasarruf yapın.15602
  • Giriş : 05.05.2008 / 08:51:00

Zaten dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan Türkiye'de motorinle benzin arasındaki fiyat farkı %11'e indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlker Pehlivan'nın haberi

Bundan 110 yıl önce bulunmasına rağmen hep benzinliden yavaş gelişen dizel motorlar altın çağını yaşıyor. 10 yıl önce Türkiye'de yüzüne bakılmayan 1999'da payı yüzde1.5 olan dizel araçlar artık satışların yüzde 53'ünü oluşturuyor. Yani satılan her iki araçtan biri dizel.

Ancak bu büyük talep motorinin fiyatının benzinden daha hızlı artmasını da beraberinde getirdi. Motorin fiyatı son beş yıldır dizel araç satışlarının artmasına paralel olarak sürekli yükseldi. Motorinin litresi son bir ayda üst üste zamlanıp 3.10 YTL'ye çıktı. Benzinin litre fiyatı ise 3.42 YTL. Yani aradaki fark yüzde 11'e kadar indi. Bu oran satışlara da hemen yansıdı. Bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılı yüzde 53 ile kapatan dizel araç satışları 1 puan düşerek yüzde 52'ye geriledi. Uzmanlar bu durumda dizel araçların benzinliye göre çok da avantajlı olmadığını söylüyor.

Araç da yüzde 20 pahalı

Dizel motorlu araçların yılda 50 bin kilometre yol yapılıyorsa avantaj sağlayabileceği belirtiliyor. Uzmanlar, benzinli modellere göre fiyatı yüzde 15-20 oranında daha pahalı olan dizel otomobillerin söz konusu seviyeden az kullanımda, fiyat farkını amorti etmediğini, dolayısıyla ekonomik olmayacaklarını vurguluyor.

Zamma rağmen hâlâ dizel araçlar benzinliye göre yüzde 30 daha az yakıt tüketiyor. Araç sahiplerini asıl zorlayan kısım pompa fiyatlarının yükselmesi. Bu durumda yapılması gereken tek şeyin tasarrufu artıracak önlemler olduğu görülüyor. Uzmanlar dünyanın en pahalı motorin ve benzinini kullananlara bazı önerilerde bulunuyor. Bu kurallara uyarak benzinli ya da dizel araçlarda yakıtın hissedilir şekilde düştüğü yapılan testlerle de gözlendi. İngiliz yakıt rekortmeni Taylor çifti ve Peugeot uzmanlarının ekonomik sürüş için önerileri şöyle:

Agresif kullanmayın

Agresif sürüşte, ölçülü sürüşle karşılaştırıldığında üç kata kadar daha fazla yakıt kullanılıyor. Özellikle şehir trafiğinde çok sert gaz ya da frenden sakının.
Yüksek viteslerde kullanın

Vites ne kadar yüksek olursa motor hızı da o kadar düşük olur. Bu, yakıt verimliliğini artırabilir. Otomatik vitesli araçlar, araba yeterli hızlanmayı gerçekleştirdiği zaman sürücü gaz pedalını hafifçe bırakırsa vitesler arasında daha çabuk geçiş yapar. Araçlarda vites değişimi 2000-2500 civarında olmalı.

Aşırı hız yapmayın

Araç ne kadar hızlı giderse o kadar fazla rüzgar direnciyle karşılaşır. Hız limitinden yalnızca 8 km/saat daha hızlı gitmek, yakıt tüketimini yüzde 23 artırır. Bazı araçlarda 130 km/s hızdaki yakıt tüketimi 80 km/s'ye göre neredeyse iki kat fazladır.

Motorun bakımını yapın

İyi ayar yapılmış bir motor yakıt tasarrufunu yüzde 4'e kadar geliştirebilir. Yağ ve bakım konusunda her zaman üreticinin tavsiyelerini uygulayın.

Lastik basıncı önemli

Doğru şişirilmiş tekerlekler aracın hareketini sağlamak için gereken enerji miktarını da azaltır. 69 milibar değerinin tam altında şişirilmiş bir tekerlek yakıt verimliliğini yüzde 3'e kadar düşürebilir.

Aşırı ağırlık taşımayın

Bir aracın içinde taşınan ekstra her 45 kilogram için yakıt verimliliği yüzde iki oranında düşebilir. Bu nedenle bagajda ve arka koltukta gereksiz eşyalar taşımayın.

Portbagajı kaldırın

Portbagaj ya da tavan çubukları kullanılmıyorsa sökülmeli. Bunlar, aracın aerodinamik etkinliğini olumsuz olarak etkileyerek araçta yüzde 5'e varan oranda yakıt tasarrufunu azaltır.

Boşta çalıştırmayın

Boşta çalıştırma işlemi aracı hiçbir yere götürmez ancak yine de yakıt harcar. Bir kuyrukta beklerken ya da birisini beklerken aracı sürmeniz gereken zamana kadar motoru kapatın.

Klimayı tutumlu kullanın

Klima tesisatı motora ek bir yük getirir ve kullanım sırasında fazladan yakıt kullanır. Ilık günlerde klimayı açmak yerine havalandırmayı kullanın.

Hava filtresini kontrol edin

Tıkanmış bir hava filtresinin değiştirilmesi, motorun korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda yakıt tasarrufunu da yüzde 10 değerine kadar artırır.

Hızı dengeli tutun

Tamamen durmaktansa yanan kırmızı ışık yeşile dönene kadar daha erken yavaşlayın ve o hızda devam edin. Ayrıca bir tepenin başlangıç noktasına ulaşmadan önce hızınızı biraz artırın ve ardından motoru daha sert çalıştırmaya gerek kalmadan hızının aracı tepeye çıkarmasına izin verin.

Yokuştan boşta inmeyin

Yokuş yeterince dikse, gaz vermeden viteste inmek motora giden yakıtın tamamen kesilmesini sağlar. Motor, çalışması için yakıt gerekmediğini algılayarak yakıtı tamamen keser ve bu sayede eğime bağlı olarak sıfır yakıt tüketimiyle inmek mümkün olabilir. Araç boştayken daha çok yakıt tüketir.

Peugeot 308 HDi otomatik yakıt rekoru kırdı

Peugeot'nun 5 ileri manuel ve yeni 6 ileri otomatik şanzımanına sahip iki 308 1.6 HDi 110 hp modeli, ortalama 3.5 litre/100 km civarında tüketimle İstanbul'dan Antalya'ya gidip döndü.

Geçen yıl Antalya'ya ortalama 3.68 litre/100 km tüketimle gidip gelen 110 beygir gücündeki 1.6 litre HDi motora sahip 407'den sonra Peugeot, bu yıl aynı testi yine Türkiye Otomobil Federasyonu gözetiminde 308 modelinin iki ayrı şanzıman seçeneğiyle gerçekleştirdi. Teste katılan araçlardan birincisi, yeni 308'in Türkiye lansmanından beri satışta olan manuel şanzımanlı 1.6 HDi 110 beygirlik modeliydi.

 İkinci model ise Türkiye'de ilk kez satışa sunulacak olan 1.6 Hdi Auto6R olarak adlandırılan yeni 6 ileri otomatik şanzımanlı modeldi.

Manuelden daha az yaktı

Klasik otomatik vitesli araçlar genelde daha çok yakıt tüketirler ve performansları biraz daha düşüktür. Peugeot bu yeni vites kutusunun gerçek koşullarda manuel şanzımana sahip bir araç kadar tükettiğini kanıtlamak için bu yeni versiyonu manuel şanzımana sahip aynı motorlu bir başka versiyonla birlikte test etti. İki araç 1393 km'lik yol boyunca arka arkaya gittiler.

1393 kilometrelik bu testte manuel şanzımanlı 308 1.6 HDi, 100 kilometrede ortalama 3.59 litre motorin tüketerek başarılı bir sonuç elde etti. 6 ileri vitesli otomatik şanzımana sahip 1.6 HDi Auto6R ise aynı yolda aynı koşullarda daha da düşük bir yakıt tüketimi elde etti ve 100 kilometrede ortalama sadece 3.45 litre motorin yaktı. Bu iki modelin de resmi testlere göre şehir dışındaki yakıt tüketimi 4.1 litre. Her iki aracın deposu da 60 litre kapasiteli. Manuel 308 yol boyunca 50.11, otomotik vites ise 48.16 litre yaktı. 110 beygirlik HDi turbodizel motora sahip yeni 308 Auto6R modeli 39 bin 270 YTL anahtar teslimi fiyattan satılıyor.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious