Onlar çocukları böyle koruyor

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

İspanya’da suçlu annelerin çocukları ruh sağlıkları bozulmasın diye kreş gibi konforlu odalarda kalıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ADI “F1” AMA BİZİM F TİPİ GİBİ DEĞİL
Duvarları çocukların sevgilisi çizgi film karakterlerinin resimleriyle süslü bu odaların sakinleri arasında cinayet ya da uyuşturucu suçlarından müebbet hapis cezası almış ağır suçlular bile var.a kalıyor

İSPANYA’NIN başkenti Madrid’e 40 kilometre mesafedeki Aranjuez kentinde bir hapishane, karı-koca olarak tutuklu bulunan mahkumlara, çocuklarıyla birlikte huzur içinde kalabilecekleri, 5 yıldızlı otel konforunda hücreler tahsis ediyor. Aranjuez hapishanesi, bünyesindeki hücrelerden 36’sını “özel aile hücresi” olarak ayırdı. 14 metrekarelik hücrelerin içinde anne-baba için çift kişilik bir karyola, çocuklar için de ayrı yatak bulunuyor. Genelde hapishanede tanışıp evlenen ve çocuğu olan mahkumların kaldığı bu odalara her gün bebekler için taze süt servisi yapılıyor. Haftada 2 kez hapishane doktoru çocukların sağlığını kontrol ediyor. Hapishanenin bünyesinde bir anaokulu ve oyun parkı da var.

Tecavüzcülere yasak
Herhangi bir hapishaneden buraya nakil isteyen çiftler bu hücrelere kabul edilmiyor. Hapishanede doğmuş çocuğu olan başvuru sahibi mahkumlar 2 ay gözlem altına alınıp, çocuk bakacak ya da çift olarak birlikte yaşayabilecek durumda olup olmadıkları araştırılıyor. 3 yaşını dolduran bebekler buradan alınıp, hapishane dışındaki sosyal servislere veriliyor. Anne babaları ise, daha önceki hapishaneye dönüyor. Sübyancılık, tecavüz gibi suçlardan hüküm giyenler bunlardan faydalanamıyor. Buraya kabul edilmeyi başaranlar ise çocukları 3 yaşına gelene kadar aile hücresinde kalabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious