Onlar dağcı değil temizlik işçisi

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde çalışan 2 işçi halatları beline bağlayıp Asi Nehri'nin kıyısına tırmanarak inip çöp topluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Daha temiz bir Antakya için yaptıkları tehlikeli temizlikte kimi zaman ölüm oyunu oynuyorlar. Dağcılık eğitimleri olmasa da işlerini büyük bir fedakarlıkla yapan temizlik işçileri gün ışımadan kendilerini sokağa atıyor.

Çocuklarının geçimi için Asi Nehri'nin yaklaşık 15 metrelik yamacını halatlarla iniyor yine halatların yardımla çıkıyorlar.

Nehrin kıyısına rüzgardan uçuşup giden gazete parçaları ve poşetlerin yanı sıra bazen de kimi vatandaşların attığı atıkları topluyorlar. Tehlikeli çöp toplama çalışmasını çevredeki kimi vatandaşlar ise meraklı bakışlarla izliyor .

Birinin 3 diğerinin 2 çocuğu var. Onlar çocuklarına süt evlerine ekmek alabilmek için tehlikeli çöp toplama çalışmasını ipi göğüsleyerek yapıyor.

8 yıldır temizlik işçiliği yapan Çetin Dip, 3 çoğunun karnını doyurmak için her türlü yapmaya hazır olduğunu söylüyor.

Herhangi bir tırmanma eğitimi almadığını hatırlatan 30 yaşındaki genç temizlikçe Çetin Dip, "Yaşadığımız şehri temizlemek Temiz bir Antakya adına halatlarla Asi Nehri'nin kıyısına inip çöp toplamak elbette zor ama. Ne yapalım bu işi biz seçtik." diyor

Çetin Dip ile birlikte Asi Nehri'nin kıyısında çöp toplayan Hasan Kartal ise 6 yıldır arkadaşına eşlik ediyor.

Çöpçülerin kıymetinin bilinmesini isteyen 33 yaşındaki Kartal, "Çöpçüler olmazsa şehir pislikten geçilmez. Buda bu şehirde yaşayan herkesin sağlığını tehdit eder. Bizler böylesine tehlikeli yerlere inip çöp topluyoruz. Halkımızın da çevreyi temiz tutma konusunda biraz duyarlı olması lazım." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious