"Onlar kral değil, imparator!"

  • Giriş : 27.11.2007 / 14:20:00
  • Güncelleme : 27.11.2007 / 16:02:48

Vakit yazarından dünkü bulmaca konusunda savunma geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyükanıt, Başbuğ ve Pamukoğlu'nun fotoğraflarını koyduğu bulmacanın şifreli sözcük-lerine 'Siz kral değilsiniz' mesajını gizleyen Vakit'in yazarından bulmaca ile ilgili savunma...

Vakit gazetesi tartışma yaratan bulmacada Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. İlker Başbuğ ve emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu'nun fotoğraflarını koyduğu bulmacanın şifreli sözcüklerine "Siz kral değilsiniz" mesajı gizlemişti. Vakit yazarı Hasan Karakaya bugün yazısından tepkilere cevap verdi. İşte Karakaya'nın yazısı:

Onlar kral değil imparator

İşte kartel gazeteleri, bu "bulmaca"yı haber yapmış ve "Tuhaf Bulmaca!.. Vakit’in şifresi!.. Vakit'ten generallere: Siz kral değilsiniz" başlıklarını kullanmış... İşin doğrusu, bu olayın neresi "haber değeri" taşıyor, ben anlayamadım...

Ama, "haber" olduğuna göre, vardır bir hikmeti...

Demek oluyor ki; "kartelin penceresi"nden bakıldığında, "general"ler bir "kral"dır!.. Yani, Fatih Uğurlu, "Siz kral değilsiniz" derken "hata" etmiştir... Evet, bana göre de "hata" etmiştir!.. Çünkü, "general"lerimiz "akredite medya" gözünde, "kral" değil, birer "imparator"dur!.. İşte Fatih Uğurlu'nun hatası da buradadır!.. Bir "densizlik" etmiş ve "imparator"ları "kral" düzeyine indirmiştir!.

ONLAR KRAL DEĞİL, İMPARATOR!.

Oysa onlar "imparator"dur!.. "Başbakan'a bağlı" olmalarına rağmen "Başbakan'ın eşini GATA'ya almayacak" kadar "yetki ve güç sahibi" birer imparator!..
"Hiç kimseye hesap vermeyen" birer imparator!..

"Kompozisyon yarışması"nda birinci olan bir "İHL öğrencisi"ne, çıktığı kürsüden "indirin aşağı" diye bağırıp indirecek kadar güçlü ve kudretli birer imparator!..
"Kartel medyası" haklıdır!..
Fatih Uğurlu, gerçekten "densizlik" etmiş ve güçlü-kudretli "imparator"ları, kalkıp "kral" seviyesine indirmiştir!..

Oysa, "kral" demek, sıradan bir ülkeye "hükümdar" olmak demektir!.. "Üstün" demek, "zengin" demek, "başarılı" demektir!.. Meselâ, "Futbol kralı, barajlar kralı, petrol kralı" diyebilirsin!.. Ama bu, "imparator"a eşdeğer değildir!..
"İmparator" dedin mi;

"En büyük kral" gelir akla... "Hakan"lar gelir, "padişah"lar gelir, "ilhan"lar gelir!.. Kısacası, "sahasında en büyük güce sahip olan insan"dır imparator!..
Fatih Uğurlu, belki de bunu demek istemiştir!.. Yani, "Siz kral değilsiniz" derken, belki de "Siz imparatorsunuz" demek istemiştir!..
Eğer böyle demek istediyse, o zaman da kartel, densizlik etmiştir!..
Öyle ya;

Fatih Uğurlu, eğer "Siz kral değilsiniz, imparatorsunuz!" demek istediyse, kartel medyasına pekalâ "anlama özürlü" diyebiliriz!..
Zira; "Siz kral değilsiniz, imparatorsunuz" diyen bir Fatih Uğurlu'nun, hedefe oturtulması değil, "baştacı edilmesi" gerekirdi!.

Ama, insan "kraldan fazla kralcı" olunca, böyle yanlış anlamalar olabilir!..
Fatih Uğurlu'nun; "Siz kral değil, imparatorsunuz" demek istemesini, "Siz kral değil, bu ülkenin güvenlik işleriyle görevli birer memurusunuz" şeklinde algılayabilirler!..
Sahi, bu, "kraldan fazla kralcı"lara sormak gerekmez mi: Ne yani, "general"ler bu ülkenin "kral"ları mıdır?..

Onların görevi, hep "indirmek, alaşağı etmek" midir?!. Evet onların görevi; "milletin seçtiği iktidarı indirmek" ve "kompozisyon yarışması"nda birinci olan öğrenciyi "kürsüden alaşağı etmek" midir?..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious