Onlar şikayet etti Hillary savundu

Onlar şikayet etti Hillary savundu.12032
  • Giriş : 09.03.2009 / 00:55:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 15:13:43

Haydi Gel Bizimle Ol’ programına konuk olan Hillary Clinton'a öyle sorular soruldu ki Clinton ve seyirciler şaşırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir günlük çalışma ziyareti için Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a NTV'de yayınlanan 'Haydi Gel Bizimle Ol' programında yöneltilen şikayetvari sorular ülkemiz adına hiç de iyi olmadı.

Çiğdem Anad: “7 yıl sonra AKP iktidarıyla Türkiye nasıl değişti, gözleminiz? Türkiye ılımlı İslam Cumhuriyeti kurulması yolunda mı ilerliyor yoksa başka bir yolda mı?”

Türkiye'yi Batı'dan uzaklaşıyormuş gibi göstermeye çalışanların Amerika Dışişleri Bakanı'ndan da onay alma çabası boşa çıktı. Soru kötümserdi ama Clinton böyle düşünmüyordu.

Hillary Clinton: “Türkiye demokrasi, modernite, laiklik ve İslam'ın, hepsinin birden var olabildiğini gösteren, dünya için çok sıra dışı bir örnek. Türkiye'nin geleceğine dair iyimser olmakla kalmıyorum, aynı zamanda ilişkilerimizin ortaklığımızın geleceğine dair de çok olumlu görüşlere sahibim. Bence Türkiye'nin kalkınma, gelişme ve reform yolundaki kendini adamış çabaları önemli; küresel lider olarak oynadığı rol de artıyor.”

Sunucu aldığı bu cevaptan memnun kalmamış olacak ki, bu kez de Clinton'a Türkiye'de kadınların geri plana itildiklerine yönelik "şikayeti"nden dem vurdu. Ancak cevap yine istendiği gibi değildi.

Pınar Kür: “Son yıllarda kadınların toplum içindeki yeri çok geriledi. Gittikçe geri plana itiliyoruz ve sesimizin kesilmesi isteniyor.”

Hillary Clinton: “Bence bu anlamda ABD ya da Türkiye arasında bir fark yok. Artık dünyanın önde gelen ülkelerinin hiçbiri nüfuslarının yarısını teşkil eden kadınların katılımlarını engellemiyor. Onların sunacaklarından faydalanmak istiyor.”

Clinton, cevapları ile program sunucularını mutlu edemedi ancak, Türkiye'ye yönelik yeni Amerikan yönetiminin bakışına dair önemli mesajlar verdi.

Hillary Clinton: “Türkiye sadece bizim için değil, dünyanın geri kalanı için de önemli. Türkiye'ye bir lider gözüyle bakılıyor. Bu mali krizde benim ülkemdekinden de; pek çok başka ülkedekinden daha iyi bir liderlik gösterildi. Dolayısıyla Türkiye'de takdir edilecek çok şey var.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*