Onlar tatil dinlemiyor!

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Okullar tatil oldu, ancak tatil yapmayan öğrencilerde var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlköğretim okullarında eğitim ve öğretim gören izciler yaz aylarında bölgesel ve ulusal kamplarını sürdürüyorlar. Yaz aylarında özellikle sportif amaçlı eğitim kampına alınan izci öğrenciler, günlerce ailelerinden uzakta kalıyor. Daha yaşları 8, 9, 10 yaşlarında anne ve babalarının yanından ayrılarak eğitim kamplarının yolunu tutan izcilerin kimi zaman bir dağ kampında, kimi zaman deniz, kimi zaman da tarihi dokunun yoğun olduğu yörelerde kam tesislerinde, becerilerini geliştirmeye çalışıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir çok kam merkezlerinden birisi de Karataş İlçesi Tuzla beldesinde bulunan Tuzla Spor ve İzcilik Okulu.

Okul Müdürü İbrahim Bortaş, Balıkesir, Eskişehir, Hatay, Çanakkale gibi çok sayıda ilin izcilerinin onar günlük kamplarının başladığını söyledi.

Öğrencilerin izci liderlerinin başkanlığında yüzme eğitim aldıklarını kaydeden Bortaş, "Öğrenciler anne ve babalarının yanında yapmak istemedikleri bir çok ev işini bu kamplarda hem öğreniyorlar hem de alışkanlık ediniyorlar. 8 yaşında bir çocuk bu kamplarda yatağını düzenlemeyi, elbiselerini katlamayı ve kullandığı odasını temiz tutmayı öğreniyor. Ayrıca burada daha 8-10 yaşlarında arkadaşlarıyla paylaşmayı ve ortak hareket etme düşüncesini kazanıyor." dedi.

Bortaş, Türkiye'nin her yerinden gelen izcilere hizmet verdikleri okul tesislerinin bir çok eksiğinin bulunduğunu söyledi.

Bortaş, tesislerin günün şartlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek bunun için kurumun bütçesi dışında özel sektörün ve hayır severlerin sponsor olmasını beklediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious