Onlar TUBİTAK'ın olimpiyat şampiyonları

Onlar TUBİTAK'ın olimpiyat şampiyonları.14816
  • Giriş : 12.12.2007 / 18:57:00

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) tarafından 15. düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatları düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplamda 55 madalyanın dağıtıldığı törene özel okullar damgasını vurdu. Ankara Özel Samanyolu Lisesi olimpiyat tarihinde bir rekora imza atarak 20 öğrencisi ile madalya aldı.

2002 ve 2003 yıllarında 17 öğrenciyle Yamanlar koleji ile birlikte aynı rekorun sahibi olan Samanyolu lisesi kendi rekorunu kırmış oldu. Bilim olimpiyatında en çok altın madalyayı ise 3'er madalya ile Fatih ve Yamanlar paylaştı.

Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik ve Bilgisayar alanlarında madalya verilirken 55 madalyanın 49'unu özel okullar kazandı. İstanbul Özel Fatih Koleji 12 madalya ile ikinci okul olurken 9 madalya alan Yamanlar Koleji üçüncü oldu.

Olimpiyatta fizik alanında Özel Yamanlar Kolejinden Aykut Argun, kimya branşında Samanyolu kolejinden Muammer Yusuf Yaman, Yamanlar Kolejinden Mahmut Tekin, Fatih Kolejinden Mehmet Vural, Biyoloji alanında Yamanlar'dan Emine Müleyke Yükselen, Bilgisayar'da Fatih Kolejinden Mehmet Ozan Saka ve Ahmet Bahardır Erkan, Matematik dalında ise İzmir Fen lisesinden Umut Varol Güneş altın madalya aldılar.

Milli Eğitim Bakanlığı Şuura salonunda gerçekleşen törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Tübitak'la birlikte bilim adamı yetiştirmek için gayret içerisinde olduklarını belirterek" Tübitak, lise gençliğimizden sonra ilköğretim ikinci kademeye de yönelik çalışmalarına başladı. Hiçbir başarı tesadüfi değildir. Başarı ter kokar. İnsanımızın bugün Dünya üzerinde konuşuluyor olmasıda bunun göstergesidir. Sizler gelecek için var olan ümidi gösteriyorsunuz. Hükümet olarak bilim çalışmalarının destekçisiyiz. Tübitak'ın bütçesindeki 4 katlık artışta bunun göstergesidir. " dedi.

Geçtiğimiz ay açıklanan OECD ülkeleri PISA değerlendirmelerinde Türkiye'de eğitimin kötüye gittiği yönünde yanlış bir değerlendirme olduğuna dikkat çeken bakan Çelik" PISA yarışmasına 2004 yılında para vererek girmeyi biz istedik. Avrupanın müfredatı ile yarışmanın soru şekli aynı. Biz müfredatı değiştirdik. Bundan sonraki yarışmalarda Türk öğrencilerinin başarısına hep birlikte şahit olacağız. Bununkü sonuçlar kimseyi korkutmasın. Bu Fransızca öğretilen bir öğrenciye Almanca soru sormaya benziyordu. " değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, dağıtlan madalyaların fırsat verilirse gençlerin neler yapacağının göstergesi olduğunu hatırlatarak;" ÖSS'de ilk yüze girenlere normal bursun 3 katı fazlasını veriyoruz. Tübitak üniversite 3. sınıfta bilim adamı olacak öğrencileri seçiyor ve araştırma görevlisinden fazla burslar vererek yetiştiriyor. Her yıl Avrupa ve Amerikaya doktora ve master programları için bin öğrenci gönderiyoruz. Bunların maliyeti 50 milyon YTL civarında hepsine helal olsun" dedi.

Tübitak Başkan Vekili Nükhet Yetiş ise öğrencilere hitaben, " Bir ülke bilime ne kadar değer verirse o zaman güçlü olur. Bu coğrafyada her zaman insan ve bilim önem kazanmıştır. Mizyonumuz gereği politikayla değil insanların bilim yanı ile ilgileniyoruz. 2003'te bilim insanı Türkiye'de 24 binler civarında iken, 2005 yılı itibariyle bu sayı 49 bine ulaştı. Bizim 2010 hedefimiz 44 bindi. Ama bunu aşalı çok oldu." dedi.

39. Uluslararası Kimya Olimpiyatlarında altın madalya alan Tuğba Boyacı ise öğrenciler adına yaptığı konuşmasında yetişen genç insanların Türkiye'nin umudu olduğunu söyledi.

Geniş katılımın olduğu toplantıda ayrıca 12. Ulusal Makematik olimpiyatı ödelleride dağıtıldı. Ulusal bilim olimpuyatlarınaın ilk aşamasına Türkiye geneli ve KKTC'Den 7633 öğrenci katıldı. Matematik dalında 44, fizik dalında 56 Kimya dalında 52 biyoloji dalında ise 50 öğrenci madalya için yarıştı. Altın madalya kazanan öğrencilere 2 bin YTL, Gümüş madalya kazananlara bin 500 YTL, bronz madalya alanlara ise bin YTL para ödülü verildi. 12. Ulusal İlkörğtim Matematik olimpiyatlarına ise 3582 öğrenci katıldı. olimpiyat sonucunda 11 öğrenci altın, 19 öğrenci gümüş ve 30 öğrenci bronz madalya kazandı.

Törende ayrıca 2007 yılında dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan bilim olimpiyatlarında Türkiyeyi başarı ile temsil eden takımlarda yer alan öğrencilere para ve plaket takdim edildi. Altın madalya alan öğrencilere 10 bin YTL, Gümüş madalya kazanan öğrencilere 8 bin bronz madalya alanlara 6 bin YTL, mansiyon kazanan öğrencilere ise 4 bin YTL ödül dağıtıldı.

İşte olimpiyat şampiyonları ve okulları

Samanyolu Koleji 2 Altın, 8 gümüş, 10 bronz

Fatih Koleji 3 Altın 3 gümüş 6 bronz

Yamanlar Koleji 3 altın 2 gümüş 4 bronz

İzmir Fen Lisesi 1 altın 3 bronz

Robert Koleji 1 gümüş 1 bronz

Ankara fen lisesi 1 bronz

Manisa Şehzade Mehmet Lisesi 2 bronz

Ankara Özel Çağlayan Fen 1 gümüş

Özel Bahçeşehir 1 bronz

Özel Kasımoğlu Coşkun Koleji 1 bronz

Malatya Rahime Batu Koleji 1 bronz

Galatasaray lisesi 1 bronz

Dizüstü bilgisayarı çalınan öğrenci Bilgisayar dalında altın madalya kazandı

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatı Bilgisayar dalında Özel Fatih Koleji'nden Ahmet Bahadır Erkan ve Mehmet Ozan Saka altın madalya kazandılar. Bilgisayar dalında büyük bir başarıya imza atan Ahmet Bahadır Erkan'ın 4 ay önce tatil için gittiği memleketinde dizüstü bilgisayarı çalınmış. 5 yaşından itibaren bilgisayara merak duyduğunu belirten Erkan, "Çok mutluyum, hedefim bilim adamı olmak" dedi. Yaz tatilinde bilgisayarının çalındığını ve hazırladığı projelerle birlikte çok sayıda dosyasının çalınan bilgisayarda kaybolduğunu anlatan Erkan, olimpiyatlara hazırlık için çok çalıştığını söyledi.

Çobanlıktan olimpiyat şampiyonluğuna

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarında Özel Fatih Koleji öğrencisi Orhan Erboğa ise Kimya alanında bronz madalya kazandı. 2004 yılında yapılan Özel Okullar Sınavı'nda Türkiye 2'incisi olan Erboğa, derecesinin dağda keçi otlatırken öğrenmişti. Şanlıurfa'nın Siverek İlçesine bağlı Ballıca köyü Boztepe mezrasında çobanlık yaparken gösterdiği başarıyla dikkatleri çeken Erboğa Fatih Koleji'nde burslu okuyor. Lise 1'den itibaren bilim olimpiyatlarına hazırlanan Erboğa, tıp okumayı düşündüğünü ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious