Onlarca ihtiyar evlilik oyunu ile dolandırıldı

Onlarca ihtiyar evlilik oyunu ile dolandırıldı.14754
  • Giriş : 23.03.2008 / 12:02:00

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde son bir yılda onlarca ihtiyarın evlilik oyunu ile dolandırıldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzun bir araştırmadan sonra zengin yaşlıları bulan bayanlar, üzerlerine ev ve tarla aldıktan sonra boşanıyor. Kısa bir süre sonra dolandırıldığını anlayan ihtiyarlar, savcılığa başvursa da iş işten geçmiş oluyor.

Malkara ilçesinde evlilik yoluyla ilginç bir dolandırıcılık hikayesi ortaya çıktı. Kendilerine yaşlı zengin erkekleri av seçen genç bayanlar, ihtiyarlarla bir süre evli kalıp ev arsa tapusunu üzerine aldıktan sonra hemen boşanıyor. Son bir yılda ilçede bu şekilde 80'e yakın kişinin dolandırıldığı ortaya çıktı. Özellikle İstanbul ve çevre illerden gelen bayanlar tarla zengini olan yalnız yaşayan ihtiyarları buluyor. Yalnız yaşadığını, bakacak kimsesinin olmadığını söyleyen bayanlar, "Sana ölene kadar bakarım. Bir dediğini iki etmem." diyerek yaşlıları evlenmeye ikna ediyor. İhtiyarlara evlenmeyi kabul ettiren bayanlar, evlenme karşılığında ev ve arazinin kendi üzerine yapılmasını istiyor. İstediklerine ulaşan kadınlar bir müddet evli kaldıktan sonra boşanmak için harekete geçiyor. Kısa sürede binlerce YTL alan kadınlar, boşanarak kayıplara karışıyor. Dolandırıldığı için savcılığa başvuran ihtiyarlar, her şey yasal olduğu için bir şey yapamıyor.

Malkara'da yaşayan 72 yaşındaki emekli Hasan Aydın, evlilik oyunu ile iki kez dolandırılmış. Farkında olmadan kadınların oyununa gelen Aydın, abla ve kız kardeş tarafından binlerce YTL'si dolandırıldı. Telefonla 55 yaşındaki bir kadının kendisini bulduğunu ifade eden Aydın, kadının kendisi ile evlenmek istediğini söyledi. Yalnız yaşayan Aydın, çocuklarının rızasını aldıktan sonra Cevriye Hoşgeldi isimli kadınla evlendiğini kaydetti. 12 gün evli kaldığını belirten Aydın, "12 gün sonra ayrılmak istedi. Beni bıraktı gitti. Boşanmak için 10 bin YTL istedi. Ben de boşanma karşılığında 10 bin YTL'yi verdim." dedi. İlk evliliğinde binlerce YTL'sinin dolandırıldığını söyleyen Aydın, kısa bir süre sonra 36 yaşında bir bayanın kendisi ile evlenmek için geldiğini dile getirdi. Dolandırılacağını fark etmeyen Aydın, yine genç bayanla evlenmeye karar verdi. Kadının evlenmek için 50 dönüm tarla istediğini kaydeden Aydın, Zeycane isimli kadına 22 dönüm tarla verdiğini belirtti. Nikâhtan önce tarlayı kadının üzerine yaptığını söyleyen Aydın, kadının tarlayı alarak kayıplara karıştığını dile getirdi. Kadının tarlayı başkasına sattığını söyleyen Aydın, "İkinci kez dolandırıldığımı anladım. Beni dolandıran iki kadının da abla kardeş olduğunu öğrendim." dedi.

Bir başka evlilik oyunu ile dolandırılan ise 73 yaşındaki Şerif Çelik. Babası Şerif Çelik'in yaklaşık 100 bin YTL değerindeki arsa ve dairesinin evlilik oyunu ile dolandırıldığını kaydeden Sebahattin Çelik, 73 yaşındaki babasının 56 yaşındaki bayanla kendilerinden habersiz olarak evlendiğini söyleyen Çelik, "Babamla evlenen kadın bir müddet evli kaldıktan sonra arsa ve dairesini kendisine satması için razı ediyor. Kadın babamın ev ve arsasını beş kuruş para vermeden kendi üzerine geçiriyor. Bir müddet evli kaldıktan sonra kavga çıkartıp boşanıyor. Yaklaşık 100 bin YTL değerindeki arsa ve daireyi alarak kayıplara karışıyor. Yasal olarak bir şey yapamıyoruz. Çünkü her şey resmi olara yapılmış." dedi.

83 yaşındaki Mustafa Özkol da dolandırılanlar kervanına katılmış. 50 yaşındaki bir bayanın kendisini bularak evlenmek istediğini söylediğini belirten Özkal, kadınla evlendiğini ifade etti. Kadının kendisinden arsa ve ev istediğini söyleyen Özkol, durumun farkına vardığını ve dolandırılacağını anladığını kaydetti. Kadınla kısa bir süre evli kaldıklarını söyleyen Özkol, bir müddet sonra bir şey alamayacağını anlayıp evi terk ettiğini aktardı. Boşanma mahkemesinin devam ettiğini belirten Özkol, kadının nafaka almak için mücadele verdiğini söyledi.

En ilginç dolandırılma hikayesi Zeytun ailesinin başından geçiyor. 85 yaşındaki kayınpederi Sadık Kadir Özer'in evlenmek için Flaş TV'de yayınlanan Desti İzdivaç programına katıldığını belirten Erkan Zeytun, burada kayınpederini tanıyan bir bayanın Malkara'ya gelerek Özer'i evlenmek için kandırdığını kaydetti. Öğretmenevinde kalan kayınpederinin bir gece yarısı kaçırılarak İstanbul'da evlendirildiğini belirten Zeytun, zengin olan kayınpederinden haber alamadıklarını kaydetti.

Malkara'da buna benzer 80'e yakın dolandırıcılık hikayesinin olduğunu belirten Zeytun, orta yaşlardaki bayanların zengin yaşlı erkekleri dolandırdığını aktardı. Babasının dolandırıldığını ifade eden Kudret Zeytun, "85 yaşındaki bir adama 55 yaşındaki bir kadın ne verebilir. Baba bizi duyuyorsan evine dön." diye seslendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious