Onlarda 301 var!

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, 301. maddenin tamamen kaldırılmasının yanlış olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kanadoğlu, 301. madde konusunda değişiklik yapın veya kaldırın diyen tüm Avrupa Birliği ülkelerinde bu maddenin olduğunu söyledi.

Yasallık ilkesini zedelememek için maddedeki Türklüğü anlamanın 2 yolla sağlanabileceği ifade eden Kanadoğlu, "Ya bunu açık olarak maddeye koyarsınız veya Yargıtay içtihatlarını oluşmasını beklersiniz. Bu nedenle maddenin kalkmasına kesinlikle karşıyım. Değiştirilmesi ve düzeltilmesi yolunda bir takım endişeler varsa bunun karşılanmasının hiçbir sakıncası olmayacağı görüşündeyim." dedi.

"Çağdaş ve Demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin oluşmasının önünde engel olarak görüyor musunuz" sorusuna ise Kanadoğlu, 301. maddenin bu yönde herhangi bir engel teşkil etmediğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı: "Bir koşulla engel görmüyorum maddenin kaldırılmasına kesinlikle karşıyım. Ancak suçun yasallığıyla ilgili bir takım tereddütler varsa bu tereddütler iki yolla giderilebilir. Birincisi Türklük kavramından ne anlaşıldığı açıkça yazılır, ikincisi bu konuda Yargıtay'ın içtihatlarının oluşması beklenir. Kökten kaldırılmasını isteyen Avrupa Birliği ülkelerinin hepsinde bu madde var. Zaten adamlar biz uygulamadan şikâyetçiyiz diyor. Uygulamadan şikâyetçiyiz deyip maddenin kaldırılmasının istenmesinin de çelişki yarattığı açık."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious