Onların arabası var

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Alanya'da her 2 kişiye 1 araç düşüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Temmuz ayı verilerine göre Alanya'da, trafiğe kayıtlı 60 binin üzerinde araç bulunuyor. 80 bin nüfuslu ilçede, neredeyse 2 kişiye bir araç düşerken, Türkiye genelindeki araç sayısının 3 katından daha fazlası Alanya cadde ve sokaklarında dolaşıyor.

Çarpıcı rakamların ardında yatan bir diğer sorun ise otopark. Parkomat sistemi ile ilçede farklı bir uygulama başlatan Alanya Belediyesi, parkomat sisteminin yanı sıra ücretsiz doğal park yerleri ile sıkıntıyı çözmeye çalışıyor.

Alanya Belediyesi Trafik Şube Sorumlusu Cumhur Argun, trafikte artan araç sayısına paralel olarak park çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi.

Asfaltlama çalışması yapılan yerlerde otoparkların yanı sıra park ve bahçe düzenlemesi yaptıklarını aktaran Argun, farklı bir şehir anlayışı içerisinde olduklarını ifade etti. Argun, bir hafta içerisinde 10'a yakın ücretsiz otoparkı halkın hizmetine açacaklarını anlattı.

Çalışmalarda harcanan masrafa, emeğe ve imkansızlıklara karşılık sürücülerin otoparkları kullanmayarak cadde ve sokaklara araçlarını park ettiğini kaydeden Argun, sürücülerin sorumsuz davranışlarının kendilerini zor durumda bıraktığını söyledi.

Sürücülerin araçlarını otoparka park etmeleri halinde yollarda yaşanan sorunların sona ereceğine inanan Argun, "Yaz ayları ile birlikte ilçenin nüfusu neredeyse 10 kat artıyor. Artan nüfus ile birlikte araçlarda da büyük bir artış yaşanıyor. Her aracın istediği gibi park yaptığını düşünürsek, trafik akıl almaz bir hale bürünür. İşin içinden çıkamayız. Bundan dolayı sürücülerin oto parkları kullanmalarını istiyoruz." dedi.

Temmuz ayı itibari ile Alanya'da bir çok otoparkı hizmete açacaklarının altını çizen Argun, temmuz ayı içerisinde çevre yolu tepe mobilya önü, sanayi camii karşısı, 2 nolu sağlık ocağı önü, huriler sokak, adliye sokağı alt kısmı, ufuk koleji civarı, seyir terası piknik alanı, su gözü caddesi trafo yanı, otopark yerlerini tamamlayarak hizmete açacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious