Önlem alınmazsa kötü günler bekliyor

Önlem alınmazsa kötü günler bekliyor.10900
  • Giriş : 09.02.2009 / 18:20:00

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, sanayi üretimindeki düşüşe ilişkin olarak bir açıklama yaptı. Küçük, 'önlem alınmazsa daha kötü günler bekliyor' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, sanayi üretimindeki düşüşe ilişkin olarak, ''Düşüş eğilimi aynı şekilde devam ettiği takdirde, önümüzdeki aylarda bizleri çok daha zor günler bekliyor demektir'' dedi.

Küçük, bugün açıklanan 2008 yılı Aralık ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını değerlendirdiği yazılı açıklamada, sanayi üretiminin son 5 aydır aralıksız azaldığını belirterek, azalış oranının her ay daha yüksek çıkmasının ''vahim'' olduğunu ifade etti.

Ağustos ayında yüzde 3,6 ile başlayan azalış oranının, Kasım'da yüzde 13,3'e, Aralık'ta ise yüzde 17,6'ya yükseldiğine işaret eden Küçük, ''Bu oranlar, sanayimizin nasıl bir darboğazla karşı karşıya olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Düşüş eğilimi aynı şekilde devam ettiği takdirde, önümüzdeki aylarda bizleri çok daha zor günler bekliyor demektir'' görüşünü aktardı.

Sanayi üretiminin 7 yıl aradan sonra küçülmesinin, kalkınma ve insanlarına iş yaratma mecburiyetinde olan Türkiye adına büyük bir kayıp ve üzücü olduğunu vurgulayan Küçük, şöyle devam etti:

''Daha da üzücü olanı, öncü göstergelerin 2009'un da kayıp bir yıl olacağı yönünde gelişmesidir. 2008, asıl sıkıntıyı 2009'a miras bırakarak bitmiştir. 2009, 2001 sonrası dönemde ekonomide sağlanan kazanımların kaybedilebileceği, tahminlerden de zor bir yıl olma riskini taşımaktadır. Ekonominin lokomotifi olan sanayi sektöründeki sorunlara acilen çözüm üretilmediği takdirde, Türkiye ekonomisi küresel kriz için çok daha ağır bir fatura ödemek zorunda kalacaktır.''

Tanıl Küçük, Hükümetin önlem yönündeki çabalarının son dönemde hızlanmış göründüğünü, ancak geç kalan önlem paketinin dertlere deva olmayabileceği endişesini taşıdıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

''Ümit ediyoruz ki Hükümetimizin önlem paketi, bu endişelerimizi giderecek şekilde, ihtiyaçlara cevap veren ve netice alıcı bir paket olacaktır. Mevcut koşullarda sanayimiz için çıkış yolu, ihracat olarak görünmektedir. İç piyasadaki durgunluk nedeniyle sanayimiz, kriz öncesinde de zaten ihracatla büyüyordu.

İhracatta, süratle yeni bir atılım sürecini başlatmayı başardığımız takdirde üretimde bir miktar toparlanma sağlayabiliriz. Kriz nedeniyle tüm dünyada talep daralsa da yeni pazar arayışlarımızı hızlandırarak, iç talepte canlanmanın zor göründüğü bu dönemde, sanayimizi ihracatla ayakta tutmayı başarabiliriz. Sanayicimiz pazarlarını çeşitlendirme yönünde büyük bir gayret göstermektedir. Sanayimizin bu gayreti, Hükümet ve ekonomi yönetimi tarafından da kararlı bir şekilde desteklenmelidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*