Online boşanma dönemi başladı

Online boşanma dönemi başladı.9388
  • Giriş : 04.05.2009 / 11:35:00

Sanal ortamda alışveriş, arkadaş bulma, aşkı arama derken şimdi sıra boşanmaya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnternet hayatımızı kolaylaştırdı. Bu şüphesiz, gerçek. Ama hayatın her alanına elini uzatmaktan da kendini alamıyor. Sanal ortamda alışveriş, arkadaş bulma, aşkı arama derken şimdi sıra boşanmaya geldi. Evet, şaka değil, adli tatilden sonra online boşanma mümkün olacak; bosanma.com.tr adlı site çiftleri mahkeme, avukat, vekâlet yükünden kurtarıyor. Bu sistem aslında ABD'de 2003'ten beri uygulanıyor...

Bilgi çağında internette her şey mümkün olacak, cümlesine en uygun zamanı yaşıyoruz. Sanal ortamda sevgili ya da arkadaş bulabiliyor, alışverişinizi gerçekleştirebiliyor, yemek siparişi verebiliyor, her türlü rezervasyonu yaptırabiliyor, bloglarda günlük tutabiliyorsunuz. Günlük yaşantıyı bu denli kolay hale getiren bu teknoloji harikası bir ilke daha imza attı; e-boşanma. Yani artık internet üzerinden boşanmak da mümkün.

Türkiye'de adli tatilden sonra başlatılması planlanan online boşanma ABD'de 2003 yılından beri uygulanıyor. Competecase.com adlı site, 249 dolar ücret karşılığı çiftleri tüm mahkeme, avukat, vekâlet yükünden kurtarıyor. Yapmanız gereken tek şey internet üzerinden e-imza ile bir vekâlet vermek. Sitenin avukatı tüm işlemleri gerçekleştiriyor, davayı açıyor ve size mahkemede hazır bulunmanız gereken günü bildiriyor...

Sistem sadece ABD'yle de sınırlı kalmamış Almanya, Fransa, Polonya ve Portekiz'de de e-imza ile boşanmak mümkün.

Konuyla ilgili Düsseldorf'ta faaliyet gösteren Added Life Value adlı şirketin Türkiye müşteri temsilcisi Songül Olgun'la ve Portekiz'de aynı şekilde işlem yapan Divórcio na Hora (Anında Boşanma) temsilcileri ile görüştük.BOŞANMA REHBERİbosanma.com.tr sitesi, bilgilendirici ve rehber bir site. Sitede avukatlarla birlikte, psikolog, terapist ve danışman da bulunuyor. Sadece Türkiye içinde değil, aynı zamanda yurtdışında yaşayan Türklere veya Türklerle evli olan yabancılara da hitap eden site, Almanya, Fransa, Polonya, Çin, Rusya ve Türkiye'de boşanma alanında hizmet veriyor. Olgun, “Biz bunun yanında insanlara biraz daha kolaylık sağlamak için, diğer ülkelerde vermiş olduğumuz hizmetin aynısını, “online-boşanma”yı Türkiye'de de sunmak istiyoruz. Şu an kesin bir tarih veremeyeceğiz ama büyük bir ihtimalle yazdan sonra yani adli tatilin bitiminden itibaren düşünüyoruz” diyor.

Çiftler boşanmaya tarafsa ve her konuda anlaşmaya varmışlarsa siteye başvurabiliyorlar. Bir taraftan kâğıtlarla ve işlemin yıpratıcılığıyla uğraşmaktan kurtulurken Olgun'un verdiği bilgiye göre avukatlık ücretinden de daha düşük bir rakamla kurtuluyorlar. Olgun sitede yer alan psikolog, terapist ve danışmanların görevinin iki yönü olduğunu söylüyor: “Sitemizde yer alan bu hizmetler, boşanma aşamasına gelmiş çiftlere ya da çocuklarına, durumu en kolay şekilde atlatmaları için yardımcı olmak için. Tabii bir yandan da boşanmayı düşünen ve bir türlü anlaşamayan çiftler, danışmanlara ya da psikologlara başvurduklarında belki de sorunlarını çözecek ve boşanmaktan vazgeçeceklerdir. Şunu özellikle belirtmeliyim ki, biz insanların boşanması için kurulan bir site değiliz. Aksine, boşanma aşamasına gelen ya da boşanmayı düşünen kişilere yol gösteren, bilgilendiren ve aynı zamanda hayata yeni başlangıçlarında, bu durumu daha kolay bir şekilde atlatmalarını sağlayan bir kuruluşuz.”

E-imza hizmetinin Türkiye'de daha da yaygınlaşması gerektiğini söyleyen Olgun, e-imzası olmayanlarınsa faks kullanabileceklerini belirtiyor. Olgun, kendilerinin Türkler için bir ilk olduğunu, diğer ülkelerde farklı isimler altında 6-7 yıldır bu hizmetin verildiğini de vurgularken “Türkiye'de yaşayan yabancılardan veya Almanya ve Fransa'da yaşayan Türklerden online boşanma için talepler almaktayız” diyor.SANAL VEKÂLET13 Mart 2009'dan bu yana Portekiz'de hizmet veren Divórcio na Hora, vatandaşlık kartı olan tüm çiftler için hizmet veriyor. Tabii Portekiz yasalarına göre evlenmiş olmaları kaydıyla. Siteye giren kişi, kredi kartıyla online olarak ücretini ödedikten sonra 10 dakika içinde doldurması gereken evraklar kendisine e-mail yoluyla geliyor. 1 saat içinde bilgilerini girip yeniden siteye gönderiyor. Her şey tamamsa, online vekâleti kendisine imzalanmak üzere dönüyor. Mahkeme 1-2 hafta içinde kararını veriyor.

Türk hukuku için uzman avukatları olmadığını ancak Türkiye'de yaşayan Portekiz vatandaşları için franchise olarak site açmak istediklerini belirten site yöneticileri, Brezilya ve Makao'da da hizmet verdiklerini söylüyor. Angola, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, Finlandiya, İspanya ve Amerika'dan da ülkelerinde site açmak için teklif aldıklarını belirtiyor.

Bugün pek çok AB ükesinde elektronik imza yasası olduğundan e-boşanma konusunda zorluk çekilmeyecektir. Ancak sistem Türkiye gibi evlilik kurumunun kutsallığına inanan ülkelerde, boşanmayı kolaylaştıracağı için çeşitli tartışmaları da beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Sinem Dönmez

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*