'Önümüzde 7 ay var, önerileri değerlendireceğiz'

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Bakan Başesgioğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Sosyal Güvenlik Yasasına yönelik kısmi vetosunu, "Yasa 2007 yılında hayata geçirilecekti. Bu, 7 ayımız var demektir. Önerileri değerlendireceğiz" şeklinde değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Panele girişinde Sezer'in Sosyal Güvenlik Yasasına yönelik kısmi vetosunu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, Başesgioğlu, Cumhurbaşkanının yasanın Kurumsal Yapı ve Emeklilik ve Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bölümlerini veto ettiğini hatırlattı. Kurumsal yapı ile ilgili yasaların bu hafta komisyonda ele alındığını ve iade gerekçeleri doğrultusunda gelecek hafta Meclis genel kurulunda görüşüleceğini kaydeden Başesgioğlu, veto edilen Emeklilik ve Genel Sağlık Sigortası ile ilgili 15 madde konusunda ise bir şey söylemek için erken olduğunu ve iade gerekçelerini inceleyeceklerini ifade etti.


"REFORMU ERTELEMENİN MALİYETİ YÜKSEK"


Sosyal güvenlik reformu ile ilgili ertelemenin maliyetinin yüksek olacağını her defasında dile getirdiğini vurgulayan Başesgioğlu, veto edilen maddelerin yeniden yasalaşması ile ilgili süre kısıtlamasının olup olmadığının sorulması üzerine, reform paketinin 2007 yılında hayata geçirilmesinin planlandığını vurgulayarak, "Bu, önümüzde 7 ay var demektir" dedi.

Reform paketi ile ilgili olarak Ekonomik Sosyal Konsey'de görüş alacaklarını kaydeden Başesgioğlu, "Önerileri değerlendireceğiz, yeniden gözden geçireceğiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı'nın özellikle emeklilik yaşı olmak üzere veto ettiği yasaları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Başesgioğlu, yorum yapmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious