Önümüzdeki aylarda zam yokmuş

Önümüzdeki aylarda zam yokmuş.12832
  • Giriş : 03.11.2008 / 17:37:00

Bakan Hilmi Güler, 'Zamlar neden geceyarısı yapılıyor' ile 'Başka zam var mı?'sorularına cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Melih Gökçek'le Başkent Doğalgaz Dağıtımının özelleştirilmesiyle ilgili görüştüğünü ifade ederek, ''ihaleyi belki ikinciye verecek, belki de birincinin yükünü muhtemelen bir başka yatırımcıyla paylaşacaklar. O tamamen kendi bilecekleri iş'' dedi.

Bakan Güler, BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol ile doğal gaza yapılan zamma ilişkin düzenlediği basını bilgilendirme toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hilmi Güler, BOTAŞ'ın tahsil edemediği alacaklara ilişkin sorular üzerine, şunları söyledi:

''Bunların sokak aydınlatmasına gittiğini düşünün. Belediyeden alınmayan para belediye başkanının cebine giden bir para değil. Sonuçta sokak aydınlatmasına veya sulamaya giden bir para. Bunun ideali de alabilmektir. Almak için de EGO başta olmak üzere kanun değişikliği yaptık. O değişiklikle EGO'nun satılmasına kadar giden ciddi bir takip mekanizmamız oldu. Şimdi borcunu dondurduk. O borçla da özelleştirmeye çıkıldı, satıldı. Ancak mali kriz nedeniyle firma parasını ödeyemiyor.

Dün akşam Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le uzun bir görüşme yaptım. Belki ikinciye verecek bunu, belki de birincinin yükünü muhtemelen bir başka yatırımcıyla paylaşacaklar. O tamamen kendi bileceği bir iş. Gerek Büyükşehir Belediye Başkanı gerekse biz BOTAŞ olarak bunu çok yakın takip ediyoruz. Burada yapmak istediğimiz, mümkün olduğu kadar finansman yükümüzde bunun halkımıza yansımaması, ideali bu.

Özel sektördeki şirketlerin de buna benzer durumu var. Bu kadar verimliliğe dikkat eden bir yönetim alacaklarını da çok sıkı takip ediyor. Bakan arkadaşlarımızla bu konuları tartışıyoruz. Zaman zaman hacze varan uygulamalar oluyor, bu normal bir hükümette rastlanan bir şey değildir. Bizim de aynı şekilde EGO ile haciz ilişkilerimiz var. Alacağımızı da sıkı takip ediyoruz, borcumuzu da ödüyoruz. Bu bize yakışan ciddiyettir. Biz bunu uyguluyoruz.''

Bakan Güler, bir soru üzerine de EGO'nun BOTAŞ'a toplam 676 milyon YTL borcu olduğunu söyledi.

-GECE YARISI ZAMMI-

Bakan Güler, doğal gaz zammının neden gece yarısı yapıldığına ilişkin soru üzerine de, ''bunu epey tartıştık. Aynı zamanda ekonomiden sorumlu bakan arkadaşların bir toplantısı oldu. Bunu saat saat takip ettik. Toplantıdan sonra görüştük. Aldığımız bilginin saatinden dolayı öyle oldu. Normali 12'ye kadardı, biraz daha gecikmiş oldu. Tamamen sıkı değerlendirmelerin sonunda ortaya çıkan bir konu, zaman öyle gerektirdi'' diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, doğal gaz zammını neden şimdi yaptıklarını, gelecek yıl nisan-mayıs gibi yapılıp yapılamayacağına ilişkin soru üzerine de şöyle konuştu:

''Benzer önerilerimiz oldu, bunu alternatif olarak tartıştık. Ama işin ciddiyeti açısından, doğru mesaj vermemiz bakımından böyle yapmamızın daha doğru olduğu sonucu ortaya çıktı. Yoksa biz de sayın başbakanımız da bu noktalarda çok hassas davranan kimseleriz. Bunun tartışması oldu. Hatta biz fiyat istikrarı bakımından bunu yatay bir şekilde uygulayalım diye de değerlendirdik. Bu sefer de indirimler olmayacaktı önümüzdeki durumda.

-''DOLARIN FİYATININ NEREYE GELECEĞİNİ BİLEMİYORUZ''

Dünyada bir kriz var, doların fiyatının nereye geleceğini bilemiyoruz, bir sürpriz olur mu olmaz mı değerlendirmesini de yaptık. Bu tartışmalar çok zamanımızı aldı. Diğer bakan arkadaşlarla da enine boyuna tartıştık. Böylesini uygun gördük. Bu bizim ciddiyetimiz açısından, yatırımcılar için doğru mesaj açısından da iyi oldu.

-''BOTAŞ UCUZ SATIYOR DİYE ŞİKAYET EDİLDİ''

Sonuçta BOTAŞ artık tek satıcı değil. Kontratını devralan firmalar bizi Rekabet Kuruluna şikayet ettiler ucuz veriyor diye. Bunlar da var. Artık eskisi gibi değil. Eskiden BOTAŞ tek başına bunları değerlendiriyordu, petrolü de bakanlık tek başına yapıyordu. Petrol fiyatları da LPG fiyatları da otomatiğe bağlandı, bu da otomatiğe bağlandı. Yani bundan sonra bunları hep tartışacağız. Netice itibariyle yapılması gereken bir şeydi. Yaptığımız şeyin doğruluğundan şüphem yok.''

-''ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA ZAM GEREKSİNİMİ OLMAYACAK'-

BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol da, doğal gaza yapılan zammın yaklaşık yarısının tamamen dolardaki artışından kaynaklandığını belirtti.

Son iki ayda dolar kurunun aşağı-yukarı yüzde 30 civarında yükseldiğine dikkati çeken Düzyol, ''Biz onun yarısını yansıttık. Önümüzdeki aylarda, dolar kurunda değişiklik olmaz, dolar 1,60 seviyelerinde seyrettiği, petrol fiyatları da şu anki seviyelerden yukarı çıkmadığı takdirde çok bir zam gereksinimi olmayacaktır'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*