''Önümüzdeki dönem enflasyon düşebilir''

''Önümüzdeki dönem enflasyon düşebilir''.14877
  • Giriş : 05.08.2008 / 16:06:00

Merkez Bankası, petrol fiyatlarının Temmuz Enflasyon Raporu'ndaki baz senaryo varsayımlarından daha olumlu seyretmeye devam etmesi halinde önümüzdeki dönemde enflasyonun kademeli bir düşüş eğilimine gireceğinin görüldüğünü bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Bankası, "Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri" başlıklı açıklamasında, TÜİK'in dün açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Merkez Bankası'na göre, Temmuz ayında tüketici fiyatlarındaki yüzde 0,58 artışta ve yıllık enflasyonun yüzde 12,06'ya yükselmesinde, gıda fiyatlarındaki baz etkisi belirleyici oldu. İşlenmiş gıda fiyatlarının artış hızı önceki aylara kıyasla yavaşlama eğilimi gösterirken işlenmemiş gıda fiyatlarında geçen yılın aynı ayındaki düşük baz etkisiyle yıllık enflasyon yükseldi.

Elektrik ve yakıt fiyatlarındaki artışlar, enerji fiyat enflasyonunun belirgin olarak yükselmesine neden oldu. Böylece Temmuz ayı itibariyle gıda ve enerji fiyatlarındaki artışların yıllık enflasyona katkısı 8,17 puana ulaştı.

Gıda ve enerji fiyatlarındaki artışların gecikmeli etkileri yemek ve ulaştırma hizmetlerindeki enflasyonu olumsuz etkilemeye devam ederken kiranın yıllık artış oranındaki gerileme sürüyor. Bunun yanında temel enflasyon göstergelerinin son iki ayda sınırlı olsa da yavaşlama eğilimi sergilediği görülüyor.

Petrol fiyatlarının Temmuz Enflasyon Raporu'ndaki baz senaryo varsayımlarından daha olumlu seyretmeye devam etmesi halinde önümüzdeki dönemde enflasyonun kademeli bir düşüş eğilimine gireceği görülüyor.

Kiranın yıllık enflasyonu azaldı

Temmuz ayında mal grubu fiyatları, enerji grubu fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle yüzde 0,46 oranında artarken hizmet grubu fiyatlarındaki artış yüzde 0,93 oldu. Yıllık enflasyon hizmet grubunda yüzde 10,40'a mal grubunda ise yüzde 12,68'e yükseldi.

Gıda fiyatlarının yemek hizmetleri fiyatları üzerindeki etkisi sürdü ve bu grubun yıllık enflasyonundaki yükseliş, önceki aylara kıyasla yavaşlayarak da olsa devam etti. Ulaştırma hizmetleri fiyatları ise enerji fiyatlarındaki artışların etkisiyle yüzde 1,52 oranında arttı.

Böylelikle ulaştırma ve yemek hizmetleri yıllık artış oranı sırasıyla yüzde 15,49 ve yüzde 15,29'a yükseldi. Haberleşme hizmetleri yıllık enflasyonu özellikle baz etkisi kaynaklı olarak yükselirken kiranın yıllık enflasyonu yaklaşık 0,4 puan azalarak yüzde 13,70 oldu.

Enerji fiyatları elektrik ile katı ve likit yakıt fiyatlarındaki artışların etkisiyle Temmuz ayında yüzde 5,79 oranında yükseldi ve böylece enerji fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 26,87 oranına ulaştı.

Elektrik fiyat artışının enflasyona yaptığı doğrudan katkı yaklaşık 0,5 puan düzeyinde oldu. Ağustos ayında doğal gaz fiyat artışının enflasyon üzerindeki etkisinin ise 0,15 puan olması bekleniyor.

Enerji ve gıda dışı mal grubu yıllık enflasyonu önceki aya göre değişmeyerek yüzde 4,20 olarak gerçekleşti. Sezon indirimlerinin görüldüğü Temmuz ayında giyim fiyatları önceki yıllara kıyasla daha yüksek bir oranda geriledi. Bunun yanında Yeni Türk Lirasındaki güçlenme ve iç talebin ılımlı seyri dayanıklı mal grubu fiyatları üzerinde etkisini gösterdi.

Temmuz ayında altın hariç dayanıklı mal grubu fiyatları yüzde 1 oranında geriledi. Bu gelişmede otomobil fiyatlarındaki yüzde 3,08 oranındaki gerileme belirleyici oldu. Diğer taraftan elektrikli ve elektriksiz aletler grubu fiyatları beyaz eşya fiyatlarındaki maliyet kaynaklı artışlara bağlı olarak yükseldi. Ayrıca altın fiyatları Temmuz ayında yüzde 3,77 oranında arttı ve bu kalemde yıllık enflasyon yüzde 32,49'a ulaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*