Onun işi kuşları kovalamak

Onun işi kuşları kovalamak.19802
  • Giriş : 22.02.2008 / 14:08:00

Konya'da bir un fabrikası, bahçesindeki depoda bulunan buğdayları yiyen kuşları kovalaması için bir eleman istihdam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Un fabrikasının Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çevik, Konya'da 23 yıla yakın bir zamandır un sektöründe faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Çevik, un üretiminde hammaddenin kuşların birinci yiyeceği olan buğday olması nedeniyle un sektöründe faaliyet gösteren fabrikaların hemen hemen hepsinin kuşlarla başının dertte olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: ''Fabrikamıza belli aralıklarla kamyonlarla un üretimi için buğday geliyor. Bu buğdayların hepsini kapalı depolarımızda stoklama imkanı bulamıyoruz. Bu nedenle büyük bölümü açıkta kalıyor. Özellikle kış aylarında, yerin karla kaplanması nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken, sığırcık, serçe, güvercin gibi kuşlar, un fabrikalarına gelerek açıktaki buğdaylarla besleniyor. Ancak bu kuşlar sürü halinde gezdiği için bizim için büyük kayıplara neden olabiliyorlar. Bu nedenle biz kuşların buğdaylara zarar vermemesi için çeşitli önlemler alıyoruz. Eğer önlem almasak sürü halinde gelen bu kuşlar günde 1 tona yakın buğdayı tüketebilir. Bu da bizim için yüzlerce liralık zarar demek.''

KUŞLAR SES BOMBASINA BİLE ALIŞTI
Un üreticilerinin kuşların fabrika bahçelerindeki buğdayları yememesi için çok çeşitli yöntemler denediğini, ancak hiçbirinden tam sonuç alamadığını ifade eden Çevik, siren, ses bombası, insanların duyamayacağı, ancak kuşların rahatsız olacağı düzeyde ses veren sistemler, kuru sıkı tabanca gibi çok farklı yöntemleri kendilerinin de denediğini, ancak kuşların kısa sürede bu yöntemlere alıştığını hiçbirinden sonuç alamadıklarını kaydetti.

Bu nedenle daha klasik bir önlem olan kuşları sopa ve düdük ile kovalama yöntemine döndüklerini anlatan Çevik, şöyle devam etti: ''Biz fabrikamızda bu iş için bir eleman istihdam ediyoruz. Bu görevlimizin tek işi mesai saati içinde sabahtan akşama kadar elinde sopa ağzında düdük ile kuş kovalayarak, kuşları buğday yığınlarından uzak tutmak. Ancak bu görevli de özellikle kış aylarında kuşlarla baş edemiyor. Çünkü aç kalan kuşlar, ölümü göze alarak buğday yemek istiyor. Ama başka çaremiz de yok.''


ELDE SOPA, AĞZINDA DÜDÜK KUŞ MESAİSİNDE
Fabrikanın kuş kovalamakla görevli çalışanı Ender Kurt (25) ise her gün sabah geldiğinde eline demir sopa ile düdüğünü alarak işe başladığını, akşama kadar bahçe içinde tur atarak kuşları buğday yığınlarından uzak tutmaya çalıştığını bildirdi.

Özellikle kış aylarında kuşların her türlü tehlikeyi göze alarak buğday yemeye çalıştığını, bu nedenle çok zorlandığını ifade eden Kurt, ''Elimdeki demir sopa ile kuşlara bağırarak onları uzaklaştırmaya çalışıyorum. Ağzımdaki düdüğü de kuşları korkutmak için hiç durmadan çalıyorum. Buna rağmen çok kar yağdığı günlerde kuşlar hiç korkmuyor. Arkamı döner dönmez buğday yığınlarına konarak yemeye devam ediyorlar. Bu nedenle zorlanıyorum. Ama benim işim bu. Akşama kadar kuş kovalamak'' diye konuştu. Kurt, hemen hemen her gün fabrika bahçesinde çok buğday yediği için sindiremeyerek ölen çok sayıda kuşa da rastladıklarını belirtti. AA'nın görüntülü haberi için videomuzu tıklayınız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious