Onur Ödülü’nde siyasetçiye sınırlama geliyor

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

TBMM’nin geçen yıl vermeye başladığı Milli Egemenlik Onur Ödülü’nde siyasetçilere sınırlama getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tartışmalar sonucunda da istekleri dışında aday gösterilen bu isimler adaylıktan çekilmişti. TBMM Başkanlığı’nın, ödül kriterlerini belirlerken, siyasetçi ve halen görevde bulunan kamu görevlilerine ödül verilmesine sıcak bakmadığı öğrenildi. TBMM yönetimi, aday gösterilen kişilerle önceden görüşerek aday olup olmadıklarını soracak.

Milli Egemenlik Onur Ödülü hakkında bilgi veren TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, ödül için başvuruların 21 Mart 2006 tarihine kadar süreceğini açıkladı. Bu süre içinde dileyen kendisi aday olabilecek, başkaları tarafından aday gösterilenler de değerlendirilmeye alınacak. Geçen yıl KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı Sezer, CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özkök’ün istekleri dışında aday gösterildiğini hatırlatan Pakdil, böyle durumlarda ilgili kişilere aday olup olmayacaklarının sorulacağını söyledi. Geçen yıl ödülün dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil’e verildiğini vurgulayan Pakdil, “Ödülün ruhunu ve amacını oluşturan milli egemenliğin temsili hususunun, ilgili yönetmelik hükmünde daha açık yer almasını sağlayacak değişiklik üzerinde çalışmalar sürüyor.” bilgisini verdi.

Meclis bu yıl, Milli Egemenlik Ödülü dışında ‘TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ de verecek. Pakdil, bu ödülün, Türkiye Cumhuriyeti devletine ve milletine, ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerde bulunanlara, ülke tanıtımına katkı sağlayanlara, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunanlara verileceğini söyledi. TBMM yönetimi, Türkiye’nin değişik yerlerinde halka karşılıksız hizmet etmeyi amaç edinen ve bu uğurda çalışan kişilerin ödüllendirilmesini amaçlıyor. Bu kişilerin illerdeki mülki amirlerin teklifi ve il genel meclislerinin vereceği kararla belirleneceğini söyleyen Pakdil, milletvekillerinin doğrudan aday gösterebileceklerini açıkladı. Bu arada CHP Kırşehir Milletvekili Hüseyin Bayındır, bu yıl ilk kez verilecek ‘TBMM Üstün Hizmet Ödülüne’ ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ı aday gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious