Önyargı, kötü arkadaşlara yaklaştırıyor

  • Giriş : 16.01.2007 / 00:00:00

Aile içindeki kötü iletişim sebebiyle çocukların, "kendilerini onaylayan kötü arkadaş gruplarına" sürüklendiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Isparta'da Şehit Ali İhsan Kalmaz Anadolu Lisesi (ŞAİK) ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü işbirliğiyle 'Aile İçi Etkili İletişim' semineri düzenlendi. Seminere çok sayıda öğrenci velisinin katılması, ailelerin soruna duyarlı yaklaştığını gösterdi.

Çocukların okul içinde ve dışında örnek davranışlar sergilemesi gerektiğini ifade eden Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, anne babaların çocukları okula gönderip onlarla ilgilenmemesinin yanlış olduğunu söyledi. Basında okul tuvaletlerindeki uyuşturucu partisi görüntülerini üzüntüyle izlediklerini söyleyen Şaşmaz, uyuşturucu kullanım yaşının 12'ye, sigaraya başlama yaşının ise 10'a düştüğü bilgisini verdi.

Çocukları okul çağlarında ne oldukları ve ne olacakları kararını verdiklerini aktaran Şaik Lisesi rehber öğretmeni Neriman Ulusoy ise, bu yaş gruplarındaki gençlerin ailelerinden onay ve kabul görmeyi beklediklerini vurguladı.

Ailede onaylanmayan ve dinlenmeyen çocuğun kötü arkadaş gruplarına kaydığını anlatan Ulusoy, bu gruplarda kabul edilen ve muhatap alınan çocukların burayı benimsediklerini belirtti. "Sen hep böylesin, beceremiyorsun. Tembelsin. Senden bir adam olmaz." gibi sözlerle bakış açısını geliştiren ailelerin çocuklarını kaybedebilecekleri uyarısında bulunan Ulusoy, gençlerin bunları kabul ederek kendini işe yaramaz görebilecekleri uyarısında bulundu.

"Bana bu kadar imkan verilmedi" gibi ithamlarla çocukların işe yaramadığı duygusunu onaylayabileceklerini aktaran rehber Ulusoy, bundan kaçmaya çalışan çocukların ise yalana başvurabileceği ikazını yaptı. Çocukların muhatap alınmasını, iyi dinlenilmesini ve uygun sorularla sorunlarının öğrenilerek çözümün araştırılmasını öneren Ulusoy, "Çocuklarınızı dinlerken başka şeyle meşgul olmayın. Onları nasıl dinlerseniz, onlar da sizi dikkatli dinler. Onlar için siz daha yakın görülerek, onların dünyasında yer alabilirsiniz. Önyargılı yaklaşırsanız, çocuklarını kötü arkadaş çevresine kayabilir. Aile içindeki etkili iletişim sorunların çözümünü kolaylaştıracaktır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious