'Önyargılarımıza cevap bulduk'

  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Avusturya'nın Sosyal Demokrat partili Avrupa Parlamenteri Hannes Swoboda, Türkiye ile ilgili açıklanmayan bazı olguların önyargıya sebep olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Parlamenteri Swoboda, yanında sekreteri ve federal milletvekili Sonja Kothe ve belediye meclis üyesi Aziz Gülüm ile birlikte Viyana'daki CİHAN bürosunu ziyaret etti.

Avusturyalı 28 kişilik siyasiler grubu ile gittikleri İstanbul'da Türkiye'nin bir parçasını gördüklerini, birçok insanla görüştüklerini belirten Swoboda, "Geziye katılan arkadaşlar Türkiye'nin gerçek yüzünü gördüler. Türkiye'ye yönelik var olan önyargılarına cevap buldular. Temel olarak Türkiye ile ilişkilerimiz var ancak derin değil. İlişkilerin daha çok derinleştirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'ye yönelik var olan önyargının daha çok Avusturya'da yaşayan Türklerden kaynaklandığının altını çizen Swoboda, "Türkler Almanca konuşamayınca iyi olan gerçek yönlerini gösteremiyorlar, bağ oluşmuyor. Avusturyalılarda zahmete katlanıp kafa yormuyor. Her iki tarafın yapması gereken şeyler var. Biri farklı görünüyor. Diğeri de zahmet edip bu farklılığını sorgulamıyor. Durum böyle olunca çeşitli sıkıntılar meydana geliyor" dedi.

Dilin öğretilmesi için çeşitli alternatiflerin geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Swoboda, "65 Macar devriminden sonra birçok Macar, Avusturya'ya göç etmişti. Sınıfımda Macar arkadaşım da vardı. Öğretmenim bana, 'sen ev ödevi yapmayacaksın bu arkadaşına Almanca öğreteceksin' demişti. Bu Macar arkadaşım hem Almanca öğrendi, hem de aramızda iyi bir iletişim sağlandı" dedi

Eğitimin önemini vurgulamak için başarılı Türklerin medyada daha çok yer alması gerektiğini de söyleyen Swoboda, burada yaşayan Avusturyalı yeni nesil Türklerin örnek şahsiyetlere ihtiyacının olduğunu belirtti.

Hannes Swoboda, Ekim ayının sonunda yapılması planlanan federal seçimlerde Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPÖ) birinci parti olma sansının az olduğuna da söyledi. Swoboda, Avusturya'nın en büyük sendikası ÖGB'ye ait olan BAWAG bankası skandalının partinin seçimlerdeki durumunu ciddi şekilde etkileyeceğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious