Önyargılarımızı yenelim

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Başbakan Tayyip Erdoğan: İnsan insanın kurdu değildir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa'nın Gençleri İstanbul'da toplantısına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İnsan insanın kurdu değildir. İnsan insanın kardeşidir, yoldaşıdır" diyerek Türkiye'nin Avrupalı olduğunu vurguladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Gençlik Kolları'nca düzenlenen "Avrupa'nın Gençleri İstanbul'da Buluşuyor" konulu toplantıda gençlere hitap ederken, Avrupalı olmanın tarifini yaptı. Erdoğan, "Şartlar ne olursa olsun, kendiniz, dünya ve insanlık için kurduğunuz güzel hayalleri asla kaybetmeyin, ideallerinizden asla vazgeçmeyin" dedi. Erdoğan, insanların hayatın her döneminde gerçeği aradığını, hayatın gayesinin de "insanlığa hayırlı hizmetler yapmak" olduğunu ifade ederek, insanların bu gerçeği arayışında gençliğinde olduğu kadar arzulu ve heyecanlı olamayacağını söyledi.

BAŞBAKAN RECEP TAYYiP ERDOĞAN’DAN GENÇLERE TAVSiYELER

İdeallerini yitirenler unutmayın ki benliğini de yitirirler. İdeallerinizi, hayallerinizi, akıl, tecrübe ve bilim süzgecinden geçirerek dünyanın gerçeklerini iyi izleyerek hayata geçirmeye çalışın. Azminizi, inancınızı, heyecanınızı hiç kaybetmeyin. Gençliğe, tazeliğe genç kalmayı başarabilen akıllara ve ruhlara insanlığın ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Tarihi inanışlarıyla, askeri ve siyasi boyutlarıyla birden çok Avrupa tanımı yapılabilir. Ama bana sorarsanız, ben Avrupalı olmayı ideallerden yola çıkarak tarif etmek isterim. Bana göre Avrupalı olmak, insanlığa yeni ufuklar açmak, dünyaya, hayata, barışa katkı sağlayacak yeni fikirler üretmek demek olmalıdır. Benim inandığım, inanmak istediğim, inanmakta ısrar ettiğim ve ülkem adına umut ettiğim Avrupalılık, bir coğrafyaya ait olmaktan ziyade bir idealdir. Bizi birbirimizden uzaklaştıran ırkımız, kültürümüz, dilimiz ve inançlarımız değil, ön yargılarımızdır. İnsanı insana dost olmaktan çıkaran, düşman haline getiren dünyayı insanın başına dar eden karşılıklı ön yargılardır. Birbirimize karşı ön yargılarımızı yenebilirsek, dünyanın bugünkü acı tablosu, o kara bulutlar üzerinde hiç eksik olmayan kan ve gözyaşına doymuş bütün o coğrafyalar belki hiç olmayacaktır. Ya büyük bir çoğunlukla barışın yanında yer alacağız ya da hiç kimsenin mutlu olmayacağı bir kargaşa çağına doğru sürükleneceğiz. Bu sıkıntıyı giderecek olan 'Kesrette Vahdet' yani çoğunlukta birlik anlayışını egemen kılmamız lazım. İnsan insanın kurdu değildir. İnsan insanın kardeşidir, yoldaşıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious