OPEC, acil toplantı yapmayı planlıyor

OPEC, acil toplantı yapmayı planlıyor.37365
  • Giriş : 05.01.2009 / 15:14:00

İran, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) petrol fiyatlarının düşmesi konusunda şubat ayında Kuveyt'te acil toplantı yapmaya karar verdiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran devlet televizyonunun haberine göre, İran'ın OPEC temsilcisi Muhammed Ali Hatibi, OPEC'in olağan toplantısını mart ayında yapmayı planladığını, ancak ''petrol fiyatlarının eğiliminin'' toplantının bir ay erken yapılmasını gerektirdiğini söyledi.

Hatibi, toplantının tam tarihinin belirlenmediğini ve OPEC üyelerinin henüz davet almadığını da ifade etti.

Döviz gelirinin yaklaşık yüzde 80'ini petrolden elde eden İran, petrol fiyatının yükselmesi için petrol üretiminin daha fazla kesilmesini istiyor.

Bu arada, İtalyan enerji şirketi Eni, Nijerya'daki petrol boru hatlarından birinde meydana gelen patlama yüzünden günlük petrol üretiminin 12 bin varil azaldığını açıkladı.

Eni'den bir sözcü, petrol boru hattının devreye sokulması için çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

Boru hattı geçen hafta cuma günü dinamitle patlatılmıştı.

-İSRAİL SALDIRISI PETROL FİYATINI YÜKSELTTİ-

Öte yandan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları başlattığı 27 Aralık'tan bu yana petrol fiyatları yüzde 25'ten fazla arttı.

Bugün bir ara 48,68 doları gören ABD ham petrolünün varil fiyatı şubat teslimi şu sıralar 47,41, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 48,08 dolardan işlem görüyor.

Piyasa uzmanları, İsrail'in Gazze saldırılarının petrol arzını doğrudan tehdit etmediğini ancak, bu durumun dünyanın ham petrol ihtiyacının üçte birinin karşılandığı Orta Doğu'daki diğer ülkelere yayılmasından endişe edildiğini söylediler.

Petrol fiyatlarının artmasında İran Devrim Muhafızları'ndan bir komutanın, İsrail'i destekleyen ülkelere petrol ihracatının kesilmesi tehdidi ile Rusya ve Ukrayna arasındaki doğal gaz anlaşmazlığı da etkili oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*