OPEC zirvesinde üretim krizi

  • Giriş : 11.09.2007 / 20:22:00

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatının (OPEC) bugün Viyana'da başlayan petrol bakanları toplantısında, günlük üretimin artırılması konusunda anlaşmazlık çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Örgütün Viyana'daki merkezinde öğle saatlerinde bir araya gelen petrol bakanları, Suudi Arabistan'ın günlük üretimin 500 bin varil artırılması yolundaki önerisini görüştüler.

Irak, Venezuela, Cezayir ve Libya'nın itiraz etmesi üzerine toplantıya bir süre ara verildi. OPEC Dönem Başkanı ve Birleşik Arap Emirliği Petrol Bakanı Muhammed El Hamli, yaptığı kısa açıklamada, ''Petrol piyasalarını izleyeceklerini ve gerektiğinde zamanında tepki göstereceklerini'' söyledi.

Venezuela Petrol Bakanı Rafael Ramirez ise, toplantıda anlaşmazlık çıktığını doğrularken, ''her şeyin masada durduğunu, günlük üretim konusunda henüz görüş birliğine varılmadığını'' bildirdi. Petrol bakanları, verilen kısa aradan sonra akşam saatlerinde OPEC merkezinde yeniden bir araya geldiler.

OPEC basın bürosundan yapılan açıklamada, kesin bir saat verilmemekle birlikte toplantının bugün akşam sona ermesinin planlandığı bildirildi. Bu arada, petrol bakanları toplantısı devam ederken dünya petrol piyasalarında da ham petrol satış fiyatının rekor düzeye ulaştığı haber veriliyor.

ABD petrol piyasasında Amerikan hafif petrolünün saat 14.00 sıralarında varil(159 litre) başına 77,53 dolardan işlem gördüğü, Londra petrol piyasasında ise kuzey denizi Brent tipi ham petrolün varil fiyatının da 75,51 dolara çıktığı bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious