Operasyon etkisini göstermeye başladı!

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

TIR şoförleri, Edirne Emniyet Müdürlüğü tarafından Kapıkule Sınır Kapısı'na yönelik düzenlenen "rüşvet" operasyonlarından sonra özellikle Türk gümrük sahasında işlemlerin daha hızlı yapıldığını söylüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Operasyonlardan önce Kapıkule'den Bulgaristan'a çıkış yapmak için 48 saat kuyrukta beklemek zorunda kaldıklarını söyleyen 43 yıllık TIR şoförü Rüştü Saraç, "Daha önceden Kapıkule'den para vermeden geçmek kesinlikle mümkün değildi. Operasyonlardan sonra yeni atanan personel bize karşı çok saygılı davranıyor, işlemlerimizi olabildiğince hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyorlar." diye konuştu.

Türk gümrük sahasında rüşvetinde tamamen bittiğini dikkat çeken Saraç, "Daha önceden gümrükten çıkış yapabilmek için 25-30 Euro rüşvet veriyorduk. Vermiyorum diyen yalan söylemiş olur. Şimdi çok şükür rüşvet olayı tamamen bitti. Bu seferde Bulgar gümrüğünde rüşvet olayı daha çok arttı. Bulgaristan gümrüğünden rüşvet vermeden kesinlikle geçemiyoruz. 20-30 Euroyu vermeden işlemlerimiz yapılmıyor. Vermediğimiz zaman da arabayı ambara çektirip 6-7 saat bekletiyorlar veya arabadaki malı indirttiriyor." dedi.

Bulgar gümrüğündeki rüşvet olayının biran önce çözüm bulunmasını isteyen 28 yıllık Tır şoförü Hüseyin Vatansever ise, şunları söyledi: "Rüşveti alan kadar verende suçlu. Firmalar işlemlerin daha hızlı yapılması için gümrükçüleri özellikle rüşvete teşvik ediyor. Bir firma yurtdışına çıkış yapacak şoförüne 150-200 Euro yolluk dediğimiz rüşvet parası veriyor. Şoför gümrük sahasından sorunsuz bir şekilde çıkış yapabilmesi için mutlaka rüşvet vermek zorunda. Firma şoföre bu parayı vermiş giderken rüşvet ver diye."

Yurtdışına çıkış yaparken Kapıkule gümrüğünde sorun yaşamadıklarını ifade eden Nedim Ercüman, "Biz yıllardır Kapıkule'de çok zorluklar çektik. Şuan TIR şoförleri altın çağını yaşıyor. Kapıkule'den çıkış yapmak için günlerdir kuyrukta beklediğimizi her kes biliyor. Şuan 7-8 saat içinde Kapıkule gümrüğünde çıkış yapabiliyoruz. Kapıkule'ye yönelik yapılan operasyonlar bizim için çok faydalı oldu. Bu tür çalışmaların devamını bekliyoruz."diye konuştu.

Kapıkule'deki TIR kuyruğunun firmaların araçları özellikle hafta sonları yola çıkarmasından kaynaklandığını vurgulayan diğer bir TIR sürücüsü Kemal Zengin de, "Bu kuyruklar firmalardan kaynaklanıyor. Firmalar araçları Cuma gününden itibaren yola çıkarmaya başlıyor. Bu sefer araçların aynı günde yola çıkması kapıda tıkanmaya ve yığılmalara neden oluyor. Firmalar araçlarını hafta içi yola çıkarsa hiç sorun yaşanmayacak." şeklinde konuştu.

Kapıkule Sınır Kapısı'ndan, yurtdışına çıkış yapacak olan TIR'lar, 10 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu.

Kapıkule gümrük yetkililerinden alınan bilgiye göre, ihracatın artması ve TIR'ların ihracat yüklerini gidecekleri ülkedeki firma yetkililerine Pazartesi günü teslim etmek istemeleri nedeniyle hafta sonu uzun TIR kuyruğu oluşuyor.

TIR kuyruğunun Bulgar gümrüğünün çok yavaş çalışmasından kaynaklandığını dikkat çeken yetkililer, "Kapıkule'de TIR'ların işlemlerinin kısa sürede tamamlanıyor. Gümrük işlemleri tamamlanan TIR'lar, gümrük sahasında Bulgarların alması için saatlerce bekliyor. Bulgar gümrükçülerin yavaş hareket etmesi TIR kuyruğunun uzamasına neden oluyor."dedi.

Kapıkule'de çıkış yapmak için sıranın kendilerine gelmesini bekleyen 750 civarında TIR bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious