"Operasyon İran politikasını değiştirmez"

  • Giriş : 10.07.2008 / 09:36:00

İran'a yönelik askeri bir operasyonun, Tahran yönetiminin nükleer politikasını değiştiremeyeceği, bu meselenin çözümü için uzun süreli politikalara gerek olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bağımsız bir araştırma kuruluşu olan Rand'ın raporunda, İran'ın nükleer tesislerinin bombalanması halinde, İran hükümetinin buna herhangi bir biçimde vereceği karşılığa halk desteğinin yaygınlaşacağı belirtilerek, böyle bir saldırının, kötü niyeti büyük ölçüde körükleyerek, İran politikasında değişiklik yaratmayacağı görüşü savunuldu.

Raporda, ABD'nin bu konudaki politikasının, uzun dönemde etkili ilişkilerin koşullarını yaratmaya odaklanması gerektiği, İran vatandaşlarıyla anlaşmalar ve alışverişin artırılması, ''rejim değişikliğini" savunan açıklamalar yapılması, ABD çıkarlarına zarar veren politikaları izleyen İran hükümeti ve yetkililerinin cezalandırılması önerisinde bulunuldu.

Raporda, Amerikan yönetiminin, az da olsa İran'da uygun eğilimleri teşvik etme yetisine sahip olduğu, ancak bu politikaların, meyvelerini vermesi için zamana ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*